Askerin konuşacağı konu vardır, yer vardır!

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Orgeneral Büyükanıt’ın ABD’de “Ben PKK’ya destek verenlerle görüşmem” çıkışına bir günsonra Bakan Gül, Arabistan’a giderken yanıt verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’nin terörle mücadele özel temsilcisi Edip Başer’in “gerekirse Iraklı Kürt liderlerle de görüşürüm” açıklaması üzerine başlayan tartışmaya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Başbakan Erdoğan’dan sonra, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de katıldı. Büyükanıt’ın “Ben PKK’ya destek verenlerle görüşmem” çıkışından bir gün sonra, Bakan Gül, “askeri konuşacağı konular vardır, askerin konuşacağı yer vardır” dedi.

Gül, Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda kendisine yöneltilen “Kuzey Irak’lı Kürt liderlerle görüşme” konusundaki sorulara karşılık, bu konuda “polemik çıkartılmaması gerektiği” uyarısında bulundu. Gül şöyle konuştu:

Asker silahıyla konuşur

* Irak’ta farklı grupların hepsini doğru istikamete sevk etmek ve doğru olan şeyleri yeri geldiğinde yüz yüze söylemek gerekir. Şüphesiz ki siyasi konular vardır, bunlar siyasi kararlar gerektirir. Diplomatik konular vardır, askeri konular vardır. Bunlar farklı farklı şeylerdir. Askerin konuşacağı konular vardır, askerin konuşması gereken yer vardır. Asker silahı ile zaten konuşur. Ama ondan önce tabii ki siyasetin yapacağı işler vardır. Hiç kimse silahı ile konuşmak istemez. Ama o noktaya gelmemek için de siyasetçinin, diplomatın yapacağı işler vardır.

* Bunların hepsi aslında aynı istikamettedir. Bunları bir bütünün parçası şeklinde alın. Yoksa bunlardan polemik çıkartılmaya çalışılırsa çok büyük yanlış yapılır.

* Onun için muhakkak ki doğru olan şeyleri yeri geldiğinde yüz yüze söylememiz gerekir. Yeri geldiğinde tehlikelerin ne olduğunu da yüz yüze söylememiz gerekir.

Polemik yapmayın

* Bunlar doğru şeyler değil. Hep söylediğimiz gibi Irak’ta olup bitenler sadece Iraklıların değil komşularının da çok önemli meselesidir. Türkiye söz konusu olduğunda bunun birkaç boyutu vardır; terör boyutu vardır, Irak’taki boşluktan dolayı Irak’ın kuzeyine maalesef teröristler yerleşmiştir. Ayrıca Irak’ın bütünlüğü söz konusudur, bu bizi yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla biz Irak’a gözümüzü kapayamayız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious