Askerin sınırötesi operasyonu piyasaları etkilemedi

Askerin sınırötesi operasyonu piyasaları etkilemedi.7957
  • Giriş : 21.12.2007 / 05:40:00
  • Güncelleme : 21.12.2007 / 00:08:00

Kuzey Irak'a giren Mehmetçik'in sınırötesi operasyonu piyasalara etkilemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Kuzey Irak ve Avrupa'da faaliyette bulunanların Türkiye gerçeklerini iyi görmesi gerektiğine dikkat çekerek, "At gözlüğü ile bakarak Türkiye değerlendirilmemeli. Yeniden bir değerlendirme yapılarak yaptıkları işin sonunun olmadığını artık görmeliler." dedi.
Kurban Bayramı nedeniyle Alanya'ya gelen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Mahmutlar Beldesi'ndeki L tipi Kapalı Cezaevi'ni ziyaretinin ardından AK Parti binasına geçerek, partililerle bayramlaştı. Burada açıklamalarda bulunan Şahin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yaptığı sınır ötesi operasyonu değerlendirdi. Türkiye'nin sağlam geleneklerinin olduğunu anlatan Şahin, "Başka uluslara nasip olmayacak değerlerimiz var. En güç dönemlerinde bile bu milleti, değerlerimiz hep ayakta tutmuştur ve geleceğe taşımıştır. Bir taraftan bölücü terörle mücadele eden, diğer taraftan da TBMM'nin vermiş olduğu sınır ötesi hareketle ilgili kararı uygulayan bir ülkeyiz. Bütün bunlara rağmen hiçbir şey yokmuş gibi istikrar içerisinde yürüyoruz. Başka dönemlerde bırakın sınır ötesi operasyonun filli olarak gerçekleştirilmesi bunun söylenmesi hatta yazılması dahi piyasaları olumsuz etkilerdi. Borsa düşer piyasa dengeleri alt üst olur, faizler yükselir ve böylece gelecekle ilgili piyasalarda ciddi bir kaygı meydana gelirdi. Şimdi bunlar yok." diye konuştu.

Mahrumiyetlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hatta Antalya ve Torosların eteklerinde de var olduğunu anlatan Şahin, "Ama o insanlar bizim mahrumiyetimiz var diye devletine baş kaldırıyor mu? Vatanına terör örgütü gibi yanlış yapıyor mu? Hayır. Bu işin içinde Türkiye'nin acaba önünü nasıl kesebiliriz. Türkiye'yi milletler arası yarışta nasıl tökezletebiliriz düşüncesindeler. Türkiye Cumhuriyeti devleti hükümeti ve Türk milleti adına bu çağrımı tekrar ediyorum. Mübarek bayramdayız. Kardeşlik duygularının, sevginin, hoşgörünün doruğa çıktığı günlerdeyiz. Gelin bu güzel havayı davanızdan vazgeçerek siz de yaşayın. Türk adaletine teslim olun." şeklinde konuştu.

Terör örgütünün dış destek olmadan 24 yıldır ayakta kalmasının mümkün olmadığını aktaran Şahin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terörle mücadelede ne kadar haklı olduğunu gerek bölge, gerekse Avrupa ülkelerine ve dünya ülkelerine diplomatik yollarla anlatarak başarılı olduğunun altını çizdi. "Kilometrelerce bir başka ülkenin topraklarına giriyorsunuz, bölücü terör örgütünün yuvalandığı bölgeleri bombalayıp dönüyorsunuz. Gerek bölge ülkelerinden gerekse dünyadan bu hareketle ilgili olumsuz bir değerlendirme yok." diyen Şahin, "Türkiye Cumhuriyeti terörle mücadelede diplomatik açıdan büyük bir başarı örneği sergilemiştir. Bölücü terör örgütü, artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne birşey kabul ettiremeyeceğini anlayacak, gittikleri yolun boş bir yol olduğu kanaatine varacaktır. Türkiye inşallah bu beladan kurtulacaktır. Türkiye çok şefkatli bir ülkedir. Yanlış yola sapmış, kandırılmış olan vatandaşlarına hep çağrı yapmış bir ülkedir." dedi.

'TÜRKİYE'DE ETNİK KÖKENE BAĞLI AYRIMCILIK YOK'

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin şu ana kadar kimseye ayrımcılık yapmadığını vurgulayan Bakan Şahin, Türkiye'nin hiçbir yerinde vatandaşlar arasında hiçbir ayrım yapılmadığına dikkat çekti. Bölücü terör örgütünün iddia ettiği gibi Türkiye'de etnik kökene bağlı ayrımın yapılmadığını aktaran Bakan Şahin şunları söyledi: "Bu ülkede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yasalar karşısında her zaman eşit haklara sahiptir. Türkiye'nin neresinde olursa olsun bu anayasal ve ulusal ilkeler tarafsızlık içerisinde uygulanmaktadır. Dolayısıyla, 'Biz itilip, kalkılıyoruz. Bize devlet imkanlarından yeteri kadar istifade ettirilmiyor.' sözlerinin hiçbir geçerliliği yoktur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious