Askerin yanlışlarını siviller düzeltiyor!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Esengün, Türkiye'de askerin yaptığı yanlışları düzeltmenin sivillere düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu Anayasaya eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere hiç kimsenin sahip çıkmadığını vurgulayan Esengün, 12 Eylül zihniyetinin hazırladığı bir Anayasa olduğunu ifade etti. Gelişen, büyüyen, demokratikleşen, insan haklarına saygıda gerçekten mesafe almış Türkiye'yi 82 Anayasası'yla kimsenin yönetemeyeceğini 91'lerde herkesin ifade ettiğine dikkat çeken Esengün, şöyle konuştu: "Bu konuda herkes ittifak halindeydi. Bugün de zannederim 82 Anayasası'nın, çağdaş, modern Türkiye'ye uygun bir Anayasa olduğunu hiç kimse iddia edemez. Bu Anayasanın tümünün değişmesi lazım. Onarmakla, madde değiştirmekle bu Anayasa adam olmuyor. Bunu gördük geçmişte. Yepyeni bir Anayasa gerekiyor. Ama maalesef Türkiye'nin şartları; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sivil idare tarafından bir Anayasa yapılmasına müsade etmiyor. O konuda sivil idare, siyasi parti yöneticileri maalesef tümünü birden yepyeni bir Anayasa yapmak üzere bugüne kadar anlaşamadılar. Bundan sonra da anlaşmaları fevkalede zor. Ancak işte belli maddeler, belli kurallar üzerinde konsensus sağlandığında, mutakabat sağlandığında değişiklikler yapılıyor. Türkiye'nin maalesef önemli bir eksiğidir. Anayasaları hep askeri idareler, askeri ihtilal yöneticileri yapıp yürürlüğe koyuyorlar. Onların yaptıkları yanlışları da düzeltmek, sivillere düşüyor. Siviller de uzun süre o yanlışlığı düzeltmekte başarılı olamıyorlar."

Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa başta olmak üzere sel felaketinde ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır dileyen Esengün, Allah'ın bir daha böylesi bir felaketi Türkiye'ye göstermemesi temennisinde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sel felaketi abartılıyor" sözlerini de eleştiren Esengün, "Başbakan istediği kadar abartıldı desin, bu bir afettir. 40'a yakın insanın öldüğü bir afete abartılı olarak bakmak yanlıştır. Bu tür yaklaşımlar Başbakana yakışmamaktadır. Batman başta olmak üzere bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Belediyelere afet yardımı yapılması şart. Burada yaşayanan insanların yaralarının sarılması için ne gerekiyorsa yapılsın. Devlet babanın, bugün babalığını göstermesi gereken bir gündür." diye konuştu.

26 KASIM'DA İstanbul'DA MİTİNG DÜZENLENECEK

Papanın 28 Kasım'da Türkiye'ye yapacağı ziyareti doğru bulmadıklarını açıklayan SP Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Esengün, İstanbul'da milyonların katılacağı bir miting düzenleyeceklerini söyledi.

Sadece 70 milyon Türkiye değil bütün İslam aleminin hislerine, düşüncesine, inancına tecrüman olduklarını dile getiren Esengün, bundan önce İsrail zulmünü, Hz. Muhammed'e yapılan hakaretlere tepki anlamında mitingleri sadece partilerinin yaptığını belirtti. Papanın, Hz. Muhammed için söylediği sözlerden dolayı 26 Kasım'da İstanbul'da miting düzenleyeceklerini anlatan Esengün, "Papanın o tavrından sonra Cumhurbaşkanı davetinden vazgeçmesi gerekirdi. Ama dışişleri bakanı açıkladı, ziyaret ertelenmeyecek. Başbakan Papayla görüşmemek için yurtdışına çıkarak hükümet üyelerini kurtarmaya çalışıyor. Papa Türkiye'ye gelmemelidir. Bu ziyaretten kimse memnun değil." şeklinde konuştu.

Bütçelerin artık hükümetin değil IMF'nin talimatları doğrultusunda hazırlandığını iddia eden Esengün, meclise sadece bütçeyi onaylama görevinin kaldığını ifade etti. 2007 bütçesinin sessiz sedasız komisyondan geçeceğini kaydeden Esengün, bu bütçenin de geçmiş yıllardaki bütçeden bir farkının bulunmadığını vurguladı. Şahsi görüşü olarak seçimlerin 4 Kasım'a kalmayacağını savunan Esengün, "Seçimler her ne kadar 4 Kasım denilse de; Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra eylül ayının ilk günleri seçim olacak. Ne zaman yapılırsa yapılsın, yasa gereği milletvekili seçimi olacak. Sözünde durmayıp, taahhütleri yerine getirmeyen bu hükümet, halktan gereken cevabı alacaktır. Halkta sabır kalmadı, hayal kırıklığı ve hüsran var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious