Askeriyenin kararı çok mu güvenilir?

Askeriyenin kararı çok mu güvenilir?.7436
  • Giriş : 18.06.2009 / 23:20:00
  • Güncelleme : 22.09.2016 / 12:22:07

Türkiye hala askeri mahkemelerin verdiği bazı kararların şokunu yaşıyor. İşte en yakın örnek;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Demokrasiye darbe komplosunun askeri yargıda soruşturulacağı iddia ediliyor. Fakat, Türkiye hala askeri mahkemelerin verdiği bazı kararların şokunu yaşıyor.

28 Şubat sürecinde askeri hakimler, köstebek davasında 2 sanığı beraat ettirdikleri için zor günler yaşadılar. Ve işte sürgün yiyen o subaylardan biri, o dönem gördüğü amansız baskıyı Samanyolu Haber mikrofonlarına anlattı.

“Beraat kararı verdim.
...Baskıya maruz kaldım”

Tarihe ışık tutacak bu şok ifadelerin sahibi, emekli hakim albay Mesut Kurşun. Kurşun'un bu sözlerinin sebebi 28 şubat döneminde yaşadığı bir olay.

IFrame

Mesut Kurşun o dönemde hakim binbaşı olarak görev yapmaktadır. Davanın adı Köstebek, sanıkları ise Emniyet İstihbarat Daire Başkan Vekili Bülent Orakoğlu ve Onbaşı Kadir Sarmusak'tır. Sanıklar, Batı Çalışma Grubu'na ait gizli belgeleri çalmak iddiasıyla yargılanırken, esrarengiz bir isim davanın hakimi Kurşun'u odası çağırır. Bu isim dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Erdal Şenel'den başkası değildir.

İddialara göre; Şenel, sanıkların mahkum edilmesini istemektedir. Fakat, yasalara göre mahkum olmalarını gerektirecek bir suç yoktur. Hakim binbaşı, bütün baskıları göğüsler ve komutanının değil, kanunun emrine göre karara hükmeder. Sadece Mesut Kurşun değil, davaya bakan diğer hakimler de karar yüzünden sıkıntı yaşarlar.

Askeri mahkemelerde buna benzer başka olaylarda yaşandı. Şemdinli davasında, sivil mahkeme, 2 astsubayı tam 39 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Daha sonra askeri mahkeme önüne çıkarılan astsubaylar, bir günde beraat ettirilip serbest bırakıldı.

Türkiye aynı şoku, Özden Örnek'in darbe günlükleri için açılan askeri soruşturma da da yaşadı. Günlüklerdeki darbe planları araştırılmadı. Bunun yerine, günlükleri yayınlayan Nokta Dergisi kapanmak zorunda bırakıldı.

Türkiye şimdi, en son deşifre olan demokrasiye darbe komplosunun şokunu yaşıyor. Kamuoyu bu soruşturmanın da diğer soruşturmalar gibi sonuçsuz kalmasından endişe duyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*