Askerler kanını cebinde taşıyacak

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

İsrail ordusu, askerlerin cephede kendi kendilerine kan nakli yapmalarını sağlayacak yedek kan ünitesi teknolojisi geliştiriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Kara Kuvvetleri’nden Tabip Yarbay Amir Blumenfield, askerlerin kendi kan örneklerinden hazırlanmış bir acil yedek kan paketi taşıyacaklarını söyledi. Savaş öncesinde laboratuvar ortamında askerlerden kan örnekleri alınacak ve özel tüplerde dondurulacak. Daha sonra bu kan örneklerinin içinde oluşan buz kristalleri ayrıştırılacak ve geriye sadece kan bileşenleri bırakılacak.

İsrail ordusunda projeyi yürüten Tabip Yarbay Blumenfield, askerlerin donmuş kan torbalarını çantalarında taşıyabileceğini ifade etti. Projede iki yıl içerisinde askerlerden kan örnekleri toplanmaya başlayacak.

Laboratuvar testlerinde, dondurulmuş kan hücrelerinin oksijeni kanda taşıyabildiği gözlemlendi. Kan naklinin cephede yapılması mümkün değil; kanın özel şartlarda saklanması gerektiğinden kan transfüzyonu ancak hastane benzeri tıbbi merkezlerde yapılıyor. Yeni teknik, savunma teknolojileri ve savaş stratejileri açısından devrim niteliğinde olacak. Askerlerin acil kan nakli için cepheden geriye taşınması gerekmeyecek; yaralı askerin yanındaki askerler acil kan takviyesini anında yapabilecek. Böylece hem yaralının yaşama şansını artacak ve hastaneye nakli için zaman kazanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious