Askerlere fil yedirilmeye başlandı

Askerlere fil yedirilmeye başlandı.12666
  • Giriş : 12.01.2009 / 08:45:00

Afrika ülkesi Zimbabve'de ekonomi çöktü. Artık askerler bile açlık tehlikesiyle karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkedeki milli parklarda bulunan fillerin kesilerek, askerlere yedirildiği iddia edildi.

Zimbabve Vahşi Hayatı Koruma Gücü'nden Jonny Rodrigues, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, bazı askerlerin, kendilerine yemeleri için fil eti verildiği yönünde şikayette bulunduğunu belirterek, askerlere fil eti yedirme uygulamasının geçen haziran ayında başladığını ve giderek yaygınlaştığını söyledi.

Ordunun, askerlerin sığır etiyle beslenmesi için yaptığı anlaşmaların bozulduğunu belirten Rodrigues, "fil eti kullanmak daha ucuz ve kolay" dedi.

Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yapmazken, ZimOnline adresli internet sitesinde, başkent Harare'den adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir askeri yetkilinin açıklamasına dayandırılan haberde, askerlere geçen haftadan bu yana fil eti yedirildiği kaydedildi.

Yetkili, fil etinin, daha önce sadece mısırlı yulaf peltesi yiyen askerlerce hoş karşılandığını söyledi.Zimbabve'de 100 binden fazla fil olduğu sanılıyor. Ülkedeki ulusal parklar ise 45 bin fili barındırma kapasitesine sahip.

Ekonominin çöktüğü Zimbabve'de maaşlarını alamayan askerler geçen günlerde Harare'de ayaklanmıştı. Zimbabve ordusu, Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin iktidarda kalmasında kilit rol oynuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*