Askerleri patates püresi zehirlemiş

Askerleri patates püresi zehirlemiş.5585
  • Giriş : 19.01.2008 / 13:22:00
  • Güncelleme : 19.01.2008 / 12:51:04

Geçen hafta vatani görevini yapan 496 asker, yedikleri yemek sonrası hastaneye kaldırılmıştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Isparta 40. Piyade Er Eğitim Alayı'nda vatanî görevini yapan 496 asker, geçen hafta mide bulantısı ve yüksek ateş şikâyeti ile hastanelere kaldırılmıştı.

Isparta 40. Piyade Er Eğitim Alayı'nda 6 gün önce yaşanan zehirlenme olayının, akşam yemeğinde askere verilen patates püresinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Zehirlenen 496 askerden alınan kan ve gaita numunelerinde daha çok gıda kaynaklı 'Salmonella Enteritidis' isimli bakteriye rastlandı. Bakterinin yumurta gibi gıdaların var olduğu ortamlarda çabuk üreyebildiğini belirten uzmanlar, erken tedavi edilmediği takdirde hayatî fonksiyon taşıyan organlarda ciddi tahribatlara sebep olduğuna dikkat çekti.

Sağlık İl Müdürü Dr. Süleyman Önal, bu bakterinin tehlikeli olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Erken müdahale olmadığında kalp, akciğer ve böbrekler gibi hayatî önem taşıyan organlarda ciddi tahribat yapabilir. Erken müdahale ile hastalığın daha fazla ilerlemesi önlenerek aksi bir durumun önüne geçilmiştir." Dr. Önal, bakterinin pişmemiş çiğ ette, tavuklarda ve yumurtalarda görülebileceğini belirtti. Askerlerin yediği pürenin içine yumurta katıldığını ancak, katılmadan önce çok bekletildiği için bu bakterinin ürediğini sözlerine ekledi.

Askerlerin durumunun her geçen gün iyiye gittiğini ve 120 askerin taburcu edildiğini belirten Önal, birkaç askerin gözlem altında tutulduğunu kaydetti. Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığı'na bağlı 40. Piyade Er Eğitim Alayı'nda vatanî görevini yapan 496 asker, geçen hafta mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş şikâyeti ile hastanelere kaldırılarak tedavi altına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious