Askerlerin teröristi göz altına alma yetkisi yok

Askerlerin teröristi göz altına alma yetkisi yok.23477
  • Giriş : 08.10.2008 / 07:00:00
  • Güncelleme : 07.10.2008 / 23:47:22

TSK, terörle mücadelede "elini kolunu bağlayan" bazı yasalarda değişiklik istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TSK, terörle mücadelede "elini bağlayan" bazı yasalarda değişiklik istedi. Bu taleplerin önemli bölümünü "AB'ye uyum yasaları çerçevesinde değiştirilen" Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu, Ceza İnfaz Kanunu ve Terörle Mücadele Yasası'ndaki" düzenlemeler kapsıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadele kapsamında "elini bağlayan" bazı yasalarda değişiklik istedi. Perşembe günü yapılacak olan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda karara bağlanacak olan taleplerin önemli bölümünü "AB'ye uyum yasaları çerçevesinde değiştirilen" Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu, Ceza İnfaz Kanunu ve Terörle Mücadele Yasası'ndaki''düzenlemeler kapsıyor.

TSK'nın hükümete yazılı olarak da bu taleplerini sunduğu ve bazı Avrupa ülkelerinden de örnekler verdiği bildirildi. TSK özellikle şu konular üzerinde değişiklik istiyor:

- Kırsal alanda operasyon için validen izin alma zorunluluğu kaldırılmalı.
- Yol kontrolü yapılabilmesi için İl Emniyet Komisyonu kararına gerek bulunmamalı.
- Yol araması yapılabilmesi için mahkemeden izin alma zorunluluğu kaldırılmalı.
- Terör örgütünü övücü propaganda suçuna ciddi cezalar verilmeli.
- TMK gözden geçirilmeli ve ihtiyaca cevap verecek bir hale getirilmeli.
- Terörü öven yayınlar, bölücü terör örgütünü öven kitapların yayımı engellenmeli.
- Terör örgütünün ülke içi ve dışı finansal kaynaklarının kesilmesi için yasal ve uluslar arası önlemler alınmalı.
- Örgütle bağlantısı olanlar, örgüte destek sağlayanlar, örgütün propagandasını yapan kuruluş, kişi ve sivil toplum örgütleriyle mücadele edilmeli.
- Törörist başının İmralı'dan mesaj vermesi önlenmeli.
- Örgütün mesajlarını yayan medyanın yayın yapması ve dağıtılması önlenmeli.
- Terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklayanlar veya yayınlayanlar veya bu yolla kişileri hedef gösterenlerin cezalandırılmasına yönelik, TMK maddesi titizlikle uygulanmalı.
- Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basanlara veya yayınlayanlara karşı TMK'daki yaptırımlar uygulanmalı.

İNGİLTERE VE ABD ÖRNEĞİ

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılması istenen yasal değişiklikler sıralanırken Avrupa ve ABD ülkelerinden de "İngiltere'de 2000 yılında çıkarılan yasaya göre yasaklanmış bir örgütün renklerini taşıyan rozet bile takılamaz. Bir teröristin resmi veya sesi, radyo ve TV'lerden verilemez. Türkiye'de ise bir intihar saldırısında bulunan teröristin öldürülmesinin ardından bazı sivil toplum örgütleri, bu teröristin ölümsüz olduğunu öne sürebilmektedir. ABD'de Usame Bin Laden'i öven hemen tutuklanır'' örnekleri veriliyor.

Terörle mücadelenin devlet ve toplumun bütün güçleri ile kararlılıkla ve koordineli bir şekilde yapılması, mücadele ana hedefinin, terör örgütünün başarı umudunun kırılması ve yok edilmesi olarak seçilmesi, mücadeleye uluslararası gerekli desteğin sağlanması, mücadelenin ulusal bir konu anlayışıyla ele alınması da isteniyor. 1373 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasına yönelik girişimde bulunulmasına değinilerek, bu karardaki "Terör örgütüne sağlanan siyasi, finansal ve idari desteğin önlenmesi, Silah, patlayıcı ve malzeme kaynaklarının kesilmesi, Güvenli barınma, rahat hareket etme imkanlarının engellenmesi, İletişim olanaklarının yok edilmesi" hükümleri hatırlatılıyor.

ARI KOVANI YÜKLÜ KAMYON

TSK yasal değişiklik taleplerini bir yılı aşkın bir süredir hükümete iletiyor, ancak Avrupa Birliği sürecinin de etkisiyle bu talepler erteleniyordu. Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt da, 28 Ağustos günü devir teslim töreninde, bu konuya değinerek ''Terörle mücadelede başarıya ulaşabilmek için mücadelenin hukuki esaslar çerçevesinde yürütülmesi de bir zorunluluktur. Ancak, bu hukuki esasların zorlaştırılması terörle mücadeleyi de zaafiyete uğratır. Bazı hukuki düzenlemeler, birçok konuda güvenlik kuvvetlerini zaafiyete düşürmektedir'' diyerek şu örneği vermişti:

"Bir kamyonda silahlı teröristlerin olduğu konusunda kesin istihbarat alıyorsunuz. Güvenlik güçleri gerekli tedbirleri aldıktan sonra kamyonu durduruyor. Ancak, yeni yasal hükümler gereğince güvenlik güçlerinin bu aracın içine ve gizli bölmelerine bakma yetkisi yok. Şimdi biraz durup düşünelim. Herhâlde teröristler silahlarını kamyonun dışına asmazlar. Kamyon, görünüşte arı kovanları ile dolu. Eğer, teröristler kamyon durdurulunca ateş etmeselerdi bu kamyon yoluna devam edecekti. Maalesef, Erzincan'da yaşanan bu olayda, şehit de verdik. Bu ve benzeri hususlar ilgili kurullarda da dile getirilmiştir. Bunlar üzerinde iyi düşünmemiz gerekiyor."

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*