Askerliği reddeden vicdani retçiye ödül

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

NÜKLEER Savaşı Önlemek için Uluslararası Hekimler Birliği'nin (IPPNW) Almanya seksiyonu, “Clara İmmerwahr” ödülünü vicdani retçi Osman Murat Ülke'ye verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konak Belediyesi Kültür Müdürlüğü Benal Nevzat Salonu'nda gerçekleşen ödül törenine, vicdani retçi Osman Murat Ülke, Nükleer Savaşı Önlemek için Uluslararası Hekimler Birliği'nin Almanya Seksiyonu Başkanı Dr. Angelika Clausen, davetliler ve yabancı gözlemcilerle medya mensupları katıldı. Nükleer Savaşı Önlemek için Uluslararası Hekimler Birliği'nin Almanya Seksiyonu Başkanı Dr. Angelika Clausen, konuşmasında, “Bu ödülü verirken amacımız, bir başka ülkedeki durumu eleştirmek değil. Bu ödülü, askerlik hizmetini ret etme hakkı, evrensel bir insan hakkı olduğu için veriyoruz. Osman Murat Ülke, uğradığı yoğun zararlara aldırmadan vicdanının gösterdiği yolu izliyor. Onun mücadelesi bizlere, insan hakları söz konusu olduğunda uzlaşmaz olmamız gerektiğini öğretiyor” dedi.

Osman Murat Ülke ise, “Vicdani reddin her daim hatırlatmak istediğim bir boyutu var. Evet o, bireyin devlet karşısında bütünlüğünü ve iradesini ifade eder, ama aslında, hele Türkiye'de ifade ettiği anlam bununla sınırlı değil. Dolayısıyla vicdani ret birçok değişmez görünen kalıbı aynı anda tartışmaya açıyor. Örneğin bir toplumsal cinsiyet kalıbı olarak erkeklik, tarihsel mitlere dayalı ayrımcılık, yakın tarihle hesaplaşmama gibi birçok kritik tıkanma noktası” dedi. Konuşmaların ardından Nükleer Savaşı Önlemek için Uluslararası Hekimler Birliği'nin Almanya Seksiyonu Başkanı Dr. Angelika Clausen, “Clara İmmerwahr” ödülünü, vicdani retçi Osman Murat Ülke'ye verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious