Askerlik düştümü? Askerlik düştü mü son dakika - Askerlik düşecekmi?

Askerlik düştümü? Askerlik düştü mü son dakika - Askerlik düşecekmi?.11064
09.10.2013 / 08:14:24

Askerlikle ilgili iddialar havada uçuşurken Başbakan Erdoğan şok önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Başbakan Erdoğan, askerliğin kısalmasıyla ilgili düzenlemenin bayramdan sonra yapılacağını açıkladı. Erdoğan, "Askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin düzenleme bayram öncesi çıkacak mı?" sorusu üzerine, "Bu artık bayramdan sonra" dedi. Askerlik süreleriyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay'ın çalışma yaptığını belirten Erdoğan, "Burada hemen anında bir karar almak şu bakımdan kolay değil, mevcut, elimizdeki asker potansiyelini, tabii gelenlerle bunların dengelemesi yapılacak. İhtiyaçlar, hepsi, bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra kararı inşallah alacağız. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı yeterlidir. Ona göre hemen adımı atarız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan Habertürk TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erken terhis beklentisi konusunda Akdoğan, "Askerlik konusunda özellikle insanlar hemen bir adım bekliyorlar. Neticede sizin bir ordunuz var. Onun bir planlaması var. Siyaset kurumu, devlet kurumunun ihtiyaçlarını gözetmeden karar alamaz. Genelkurmay'ın her celp döneminde 70 bin asker alması gerekiyor. O yüzden celp döneminin başını beklemek daha makul. Askerin tabi onayı var. Bunu Başbakan ve Bakanlar Kurulu değerlendirecek. Özellikle bu konuda net bir tarih vermek doğru değil. Ama bir hafta içerisinde gerçekleşecek bir konu değildir" dedi.

Azerbaycan askeri harcamalarını yüzde 7,1 oranında arttıracak

Azerbaycan'ın 2014 yılı bütçesinde askeri harcamalarının 2013'e oranla yüzde 7, 1 oranında artırıldığı bildirildi. Azerbaycan merkezli Apa habera ajansının haberine göre yaklaşık 1,5 milyar Euro'luk askeri bütçe gelecek yıl için 100 milyon Euro kadar artırıldı. Ülkenin askeri harcamaları için ayrılan bütçe toplam bütçenin yüzde 14,7'sini oluşturuyor.

AZERBAYCAN BÜTÇESİ MECLİSE GÖNDERİLDİ

Bu arada gelecek yıl için Azerbaycan'ın öngörülen bütçesi müzakere edilmek amacıyla Milli Meclis'e gönderildi. Azerbaycan Maliye Bakanlığı'nın basına verdiği bilgiye göre 2014 bütçesi için devlet yaklaşık 18 milyar Euro gelir, 19,5 milyar Euro gider öngörüyor. Gelecek yılın gelirinin bulunduğumuz yıl gerçekleşen rakamlara nazaran yüzde 4 daha az olacağı öngörüldü.

Rusya ve Almanya'dan ortak askeri tatbikat

Rusya ve Almanya'nın Finlandiya Körfezi'nde ortak askeri tatbikat yapacağı bildirildi. Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380' kapsamında Baltık Denizi'ndeki yeni filosu ortaklaşa tatbikat düzenleyecek.

Rusya Batı Askeri Kanadı'ndan yapılan açıklamada, "Ortaklaşa yapılacak tatbikatta her iki ülkenin savaş gemilerinin haberleşme becerileri ve ortak manevraları test edilecek." ifadelerine yer verildi. Almanya'nın Karlsruhe adlı firkateyni 2 Ekim'de Rusya'nın St. Petersburg şehrine gitmişti. Yapılacak askeri tatbikatın bu seyahatin son bölümünü oluşturduğu belirtildi.

Dışişleri, Libyalı askerlere saldırıyı kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Libya'da, Beni Valid ve Tarhuna kentleri arasındaki bir askeri kontrol noktasına kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen ve 16 Libyalı askerin ölümü ve dördünün yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Demokratik dönüşüm sürecinde bulunan Libya'nın güvenliğini ve istikrarını hedef alan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve Libya halkına başsağlığı; yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırının faillerinin bir an önce tespit edilerek adalet önüne çıkarılmalarını temenni ediyor, Türkiye'nin her zaman olduğu gibi Libya halkı ve devletine desteğinin tam olduğunu yineliyoruz." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*