Askerlik kaç aya düştü? 2013 askerlik haberleri

Askerlik kaç aya düştü? 2013 askerlik haberleri.83658
09.05.2013 / 11:07:51

Askerlik kaç aya düştü diye merak eden okurlarımıza kötü haberi "böyle bir çalışma yok" diyen Bülent Arınç verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hükümet olarak gündemlerinde askerlik süresinin kısaltılması yönünde bir konunun ‘şimdilik’ olmadığını ifade ederken, ‘ileride’ şartlar bağlı olarak bir düzenlemenin yapılabilmesinin söz konusu olabileceğini söyledi. Arınç, yeni bir bedelli askerlik düzenlemesinin gündemlerinde ‘kesinlikle’ olmadığını söylerken, askerliğin süresinin kısalmasının ise ‘şimdilik’ söz konusu olmadığını belirtti. Arınç, “Şu an itibariyle askerlik süreleriyle ilgili kısaltılması da gündemde değildir yani bugün verdiğimiz bir kara yoktur. Ancak yine TSK’nın asker ihtiyacı, Türkiye’nin geldiği nokta, konjonktür bu sürelerin kısaltılması için uygun bir ortamı önümüze koyarsa yeni bir düzenleme yapılabilir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın basına kapalı bölümünde, milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Alınan bilgilere göre Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, çözüm süreciyle birlikte terörle mücadelede eskisi kadar askere ihtiyaç olmadığını savunarak bedelli askerliği gündeme getirdi.

4 AY VE 12 AY GÜNDEMDE

Erdoğan ve Yılmaz süre konusunda bilgi vermekten kaçındı. Akşam Gazetesi'nin haberine göre, yükseköğretim mezunları için kısa dönem askerlik süresi olan 6 aylık askerliğin 4 aya, 15 ay olan uzun dönem zorunlu askerliğin de 10-12 aya düşürülebileceği belirtiliyor. Söz konusu çalışma Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Askerlik süresindeki kısalmanın 2013 sonuna yetiştirilmesi planlanıyor.

Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, yakın zamandaki bedelli askerlik uygulamasını hatırlatarak, yeni bir girişimin meseleyi sulandırmak anlamına geleceğini söyleyerek talebe karşı çıktı. Ancak hemen ardından şu müjdeyi verdi:

“Bununla ilgili başka bir çalışmamız var. Askerliğin süresinin kısaltılması ile ilgili çalışmamızı sürdürüyoruz.” Ancak Erdoğan detay vermedi; askerlik süresinin kaç aya düşeceğini söylemedi.

Oğuz Kağan Köksal da askerlikle ilgili bir başka önemli çalışmadan söz etti. Komisyon olarak yaptıkları bir çalışma hakkında Başbakan Erdoğan’a bilgi veren Köksal, 2 yıl uzman çavuşluk yaptıktan sonra KPSS’ye girmeden memuriyete girme hakkını zorlaştıracaklarını belirtti. Köksal, bu süreyi 2 yıldan 7 yıla çıkaracaklarını bildirdi. Böylece uzman çavuşluğun, memuriyete giriş kapısı olmaktan çıkarılacağını dile getirdi. Ayrıca memuriyete geçişte uzman çavuşlarının sicilinin temiz olmasını bir kriter olarak koyacaklarını ve kurumlara girişlerde mülakat olacağını anlattı. Kamu kurumlarında da orman muhafaza ve güvenlik işlerine öncelik verileceğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*