Askerlik son dakika - askerlik düşecekmi? - askerlik kısalıyor mu?

Askerlik son dakika - askerlik düşecekmi? - askerlik kısalıyor mu?.23584
04.10.2013 / 13:43:21

Askerlik süresi ile ilgili gelen haberlerin ardından bir açıklama da Bekir Bozdağ'dan geldi. İşte detaylar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bekir Bozdağ'dan da askerlik süresinin kısalacağı ile ilgili bilgi geldi. Bozdağ, sürenin kısalayacağını teyit etti.

Bozdağ şöyle konuştu:

"Sayın Başbakanımız dün katıldığı bir televizyon programında, askerliğin 12 aya indirilmesine ilişkin mutabakat sağlandığını Türkiye kamuoyu ile paylaştı. Bu konuda hem Genelkurmay'ın, hem hükümetin görüşmeleri belli bir noktaya geldi. Bir mutabakat oluşmuş durumda. En kısa zamanda bu adımın atılacağını düşünüyorum. Çünkü şu anda açıklanması ile beraber Türkiye kamuoyunda da çok büyük bir beklenti oluşmuş durumda. O yüzden bu yasal düzenlemenin süratle TBMM'den çıkacağını düşünüyorum."

Bozdağ konuşmasına şöyle devam etti:

"Şu anda detaylarla ilgili fazla bir bilgiye sahip değilim. Çünkü bu konu Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı görüşmeleri tamamlanıp bir noktaya geldi. Kamuoyuna paylaşacak. Askerliğin 12 aya indirilmesine ilişkin bir açıklama ve bunun detayları elbetteki yasada ortaya çıkacaktır. Yasa da en kısa sürede gelecektir. Bu sadece bugünlük bir çalışma değil, benim bildiğim birkaç yıldır süren bir çalışmanın sonucudur."

BAŞBAKAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan, "Askerliğin kısaltılması noktasında Genelkurmayımızla Milli Savunma Bakanlığımızla mutabıkız. Süre düşecektir" dedi.

Başbakan Erdoğan, askerlik süresine ilişkin bir soru üzerine de "Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda biz, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Orada süre düşecektir. Öyle zannediyorum ki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak. 12 ayda olay donacak böyle bir durum var. O konuyla ilgili bir ön hazırlık zaten var. Bedelli askerlik konusunda daha önce aldığımız karar neyse odur. Bedellinin şartlarını açıkladık" yanıtını verdi.

CHP NE DEMİŞTİ?

CHP'li Öztrak: İmkan varsa askerlik süresi kısaltılır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın askerlik süresinin kısaltılacağı yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Konunun teknik bir konu olduğunu belirten Öztrak, "İmkan varsa askerlik süresi kısaltılır." dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan'ın askerlik süresi ile ilgili açıklamalarını değerlendiren Öztrak, "Askerlik süresinin kısaltılması teknik bir konu. Benim bildiğim kadarıyla kısa askerlik süresinin kısaltılacağını söylememiş de uzun olan o bölümün kısaltılacağını söylemiş. Bunları Genelkurmay inceler, imkan varsa askerlik süresi kısaltılır." diye konuştu.

X,w ve q harflerinin kullanımı ile ilgili yeni düzenlemelerin sorulması üzerine Öztrak şunları söyledi: "Dün genel başkanımız da açıkladı. Bu ülkede bu harfler kullanılıyor. Tuvalete gittiğiniz zaman wc yazıyor. Show TV'ye baktığınız zaman son harfi w. 'Üç harfle demokrasiyi geliştirdik' yaklaşımını ben baktığım zaman çok da doğru görmüyorum. Bunların hepsi hazırlanış biçimine baktığınız zaman zaten demokratik değil."

 - Askeri hastenelerde görev yapan sivil memura döner sermayeden pay geliyor -

Askeri hastanelerde görev yapan sivil memur ve sağlık personeline döner sermayeden pay verilmesi için çalışma başlatıldı. Büro Memur-Sen'in taleplerini inceleyen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, personelin döner sermayeden yararlanabilmesi için çalışma yapıldığını, diğer sorunların çözümü için de gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Büro Memur-Sen, askeri kurumlardaki sivil memurlarının sorun ve talepleri için Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştü. Askeri kurumlardaki sivil memurların sendikalara üye olabilmelerinin ardından genel yetkili sendika Büro Memur-Sen çalışmalarına hız verdi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Memur-Sen heyetiyle birlikte Bakan Yılmaz'la görüştü. Genel Başkan Yusuf Yazgan, askeri kurumlardaki yaklaşık 40 bin sivil memurun sorun ve talepleriyle ilgili raporu Yılmaz'a verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*