Askerlik süresi 2013 - Askerlik kaç güne düştü? Askerlik kaç aya düştü?

Askerlik süresi 2013 - Askerlik kaç güne düştü? Askerlik kaç aya düştü?.30781
04.10.2013 / 10:08:38

Askerlik süresinin kısalması gündemdeydi. Erdoğan, ATV'de katıldığı canlı yayında bu konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Erdoğan , gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan, "Askerliğin kısaltılması konusunda Milli savunma bakanlığı ve Genelkurmay başkanlığı ile mutabığız. Askerlik kısalacak. 12 ay olarak düşünüyoruz. Bu konuda bir taslak, bir çalışma var. Kısa dönem yine aynı 6 ay olarak devam edecek" şeklinde konuştu.

MISIR'DA DARBE 
Başbakan Erdoğan: Mısır'da darbe yönetimi laiklik diyor. Onların her tarafı laiklik olsa ne olacak. 2-3 ay süren seçim oldu. Bir çok kesimi sandığa götürmediler. 
YEREL SEÇİMLERDE BAŞÖRTÜLÜ ADAY
Başbakan Erdoğan: Yerel seçimlerde başörtülü adayımız olacak. Yeri ve sayısı hakkında bilgi veremem. Biz aceleci değiliz. Kamuoyu araştırmalarımız sürüyor. Temayül yoklamalarından sonra bir daha kamuoyu araştırmalarımız olacak. Ondan sonra bir daha inceleme yapacağız. Açıklayacağız.
ÖCALAN SİYASETE ATILABİLECEK Mİ?
Başbakan Erdoğan: Bir defa zikrettiğiniz isimle ilgili alakalı olarak böyle birşeyin olamayacağını biliyorsunuz. Olmayacak bir şeyi niye bana soruyorsun!
YEREL SEÇİMLERDE BAŞÖRTÜLÜ ADAY
Başbakan Erdoğan: Yerel seçimlerde başörtülü adayımız olacak. Yeri ve sayısı hakkında bilgi veremem. Biz aceleci değiliz. Kamuoyu araştırmalarımız sürüyor. Temayül yoklamalarından sonra bir daha kamuoyu araştırmalarımız olacak. Ondan sonra bir daha inceleme yapacağız. Açıklayacağız. Yerel seçimlerde baş örtülü adayımız olacak.Bazı parti veya partiler açıklamaya başladılar bizim kamuoyu araştırmalarımız devam ediyor temayül yoklamaları yapacağız daha sonra peyderpeyi açıklayacağız adaylarımızı. İl, ilçe yönetim belediyeleri, gençlik ve kadın kolları oy kullanacak biz de değerlendireceğiz. Siyaset yapma yasağı durumunda kalmış kişilere siyaset yapabilme yolunun açılması? Oy verme yetkisine sahip olan herkese partilere üye olma hakkını tanıyoruz. Adaylık konusunda önemli olan sabıka kaydının temiz olmasıdır.Abdullah Öcalanın siyaset yapma ihtimali yoktur.
AB müzakerelerine paketin etkisi
Başbakan Erdoğan: Temenni ederim ki ivme kazandırsın.Hep bardağın boş tarafının arıyorlar, dolu yerleri görüp süreci biraz hızlandıralım gibi bir düşünceleri yok. Ne yazık ki Fransa 5 maddeyi birden açamıyor. Umutluyuz, çalışıyoruz. Her bakanlar kurulu toplantımızın bir maddesi Avrupa Birliği sürecidir.
Alevi ve ruhban okulları konusu
Başbakan Erdoğan: Ruhban okulları konusunu biz çözeriz bunu Yunanistan'ın 11 yıllık döneminde başkanlarıyla çok konuştum.Biz sizden birşey istiyoruz gelin Atina'da ki iki camimizi yapma müsadesi verin biz de Ruhban okulunu açalım. Türkiye'de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan papaz kalmadı sadece şu an ki kaldı dedim ki siz bize dışardan getirin 17 papaz şuan vatandaşımız oldu, ben de bir şey istedim Batı Trakya'da Müslümanların baş müftüyü müslümanlar seçsin dedim.Bu güne kadar hep oyaladılar, bunu ben Bush'a da Obama'ya da söyledim siz bunları yapın biz de yapalım.Sümelayı,tarsus'u, açtık hep ver ver ver diyorlar. Karşılıklı hak arayışındayız. Şu an Türkiye'de 2000 Rum var Adalar'da okulları açtık, başka ne istiyorsanız hazırız, elelktrik, su bütün bunların ibadethanelerine ücretsiz veriyoruz. Alevi vatandaşlarımız müslüman mı değil mi.Müslüman olduklarına göre ayrımcılığa götürmenin manası yok. Bize tam bir cevap gelmiyor çünkü kendi aralarında anlaşamıyorlar.Sonunda ben Bekir beye söyledim siz bir çalışma yapın dedim.Dedelere ücret konusunda adım attık biz satılık değiliz dediler, bir kısmı da olur dedi. Ruhban Okulları konusunu biz çözeriz. Bunu Yunanistan'ın 11 yıllık dönemimde Başbakan ve Dışişleri bakanlarıyla çok görüştüm. Sizden bir şey istiyoruz. Bizim Atina'da iki camimiz var. Yıkılan. Bunları yapmamıza izin verin. Biz Ruhban okullarını açalım. Yunanistan meclisi benim başmüftümüzü nasıl atayabilir. Yaptık yapıyoruz dediler hep ipe un serdiler. Biz bunu yapın bizde yapalım. Hep ver ver diyorlar. Bu karşılıklı hak aramadır. Biz de haklarımızı arıyoruz. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*