Askı plakalarından 7'si çatlak

  • Giriş : 10.09.2007 / 13:37:00

Boğaziçi köprüsünü taşıyan askı plakalarının 7'sinde kılcal çatlaklar belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Askı plakalarının onarımına başlandı. 35 yaşındaki köprüde yapılan çalışmalar büyük onarım kapsamında değerlendiriliyor.
Günde 200 bine yakın aracın geçtiği Boğaziçi köprüsündeki bakımlar 15-20 yılda bir yapılıyor.
Boğaz köprüsündeki 164 askı plakası tek tek gözden geçirildi, röntgeni çekildi. Bunlardan çatlak tespit edilen 7 plaka yenileniyor.
Çatlaklar, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden uzmanların çalışmaları sonucu belirlendi. Çatlaklar, milimetreden de küçük olduğu için gözle görülmüyor.
2004 yılı kışında rüzgarın hızı saatte 120 kilometreye ulaşınca taşıyıcı halatlardan biri kopmuştu. Aynı durumun tekrar yaşanmaması için önlem alınıyor, askı plakaları güçlendiriliyor.

"Bu hadiseler doğal"
Karayolları 17'nci Bölge Müdürü Yakup Post, "Bugün 35 yaşında olan bu köprüde bu tip hadiseler gayet doğal. Biz bütün halatlarımızı gözden geçirdik. Hem ana hem de askı halatlarını. Şu anda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil" diyor.
Post, "Biz enine deplasmanlara karşı da plakaların daha mukavim (dayanıklı) olması için bu plakaları ilave kaynattık. Eklemeler yaptık buralara. Bunlar bütün plakalarda mevcut. Hasarsız olanlarda da var" açıklamasını yapıyor.
Çalışmalar trafiği etkilemiyor, güvenlik açısından da sürücüler için bir risk taşımıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious