'Askıda Çorba' projesi Trabzon'da başlatıldı

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Trabzon Merkez İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği'nin (Mer-Köy-Der), başlattığı 'Askıda Çorba' projesi ile öğrenci, asker, kimsesiz çocuklar ve yoksul kişilerin ücretsiz çorba içmeleri temin ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lokantaya gelen kişiler içtikleri çorbanın yanına bir tane de 'Askıda Çorba' diyor ve garson tarafından da üzerinde 'Askıda Çorba' yazan kağıt lokantanın camına asılıyor. Lokantaya gelen ve bir çorba içen müşteri, kasaya iki çorba parası ödüyor.

Uygulamada amaçlanan ise, öğrenci, asker, kimsesiz çocuklar ve yoksul kişilerin lokantaya gelip askıdaki çorbadan ücretsiz bir şekilde karnını doyurması. Proje, şehir merkezinde bulunan Gelik Lokantası, Hürrem Sultan, İkinci Bahar, Sofram Pide Bank, Ustaoğlu ve Valide Sultan olmak üzere 6 lokantada başlatıldı.

Mer-Köy-Der Başkanı Aydın Kalaycı, amaçlarının bu projeyi Türkiye geneline yaymak olduğunu söyledi. Osmanlı zamanında 'Sadaka Tası' olarak buna benzer bir uygulamanın olduğunu ve bu uygulamadan esinlenerek böyle bir proje ürettiklerini belirten Kalaycı, "Dernek üyeleriyle birlikte bu uygulamanın koordinatörlüğünü sürdürüyoruz. Toplumsal kültür ve değerlerimizi tekrar canlandırıyoruz. Bu güzel uygulamada toplumsal değerlerin artırılmasını sağladığımıza inanıyoruz." dedi.

Kalaycı konuşmasında, "İnsanlara yardım ederken yaşamsal ihtiyaçlarına bir nebze katkıda bulunmalı. Çorba içecek kadar parası olmayan kişilere yardım edebilecek düzeyde olan insanlar, bir çorba içerken, başkasının da içmesi için iki çorba parasa ödüyor. İnsanlar yardım ettiği kişiyi göremiyorlar. 'Askıda Çorba'yı içen insanlar ise bu ikramın kimden geldiğini bilmediğinden ve rencide olmadan huzurlu bir şekilde çorbasını içiyor." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious