'Askıda ekmek' kampanyası

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Aydın'da yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi için başlatılan "Askıda Ekmek" kampanyasına ilgi, hızla artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlk gün merkez Kıbrıs ve Garaj caddelerindeki üç marketle başlayan kampanya, bugün 5 ekmek fabrikası, 8 market ve 3 fırın şubesiyle 16 destekçiye ulaştı.

Dün il merkezinde 800 ekmek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken bugüne kadar dağıtılan ekmek sayısı 2 bin 208'i buldu.


13 Temmuz'da başlayan kampanyada bugüne kadar 3 bin 93 ekmek toplandı ve 2 bin 208 tanesi ihtiyaç sahiplerine ulaştı. Geri kalan 985 ekmek ise ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı bekliyor. Ekmekler her günün sonunda adet olarak elde tutulmuyor. Askıya alınan sayı bir gün sonra dağıtılmak üzere Valilik veya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bildiriliyor ve belirlenen muhtarlığa taze olarak ulaştırılıyor.

Vatandaşların yoğun ilgisiyle giderek büyüyen kampanya sayesinde yüzlerce ihtiyaç sahibine ulaşılıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Hasan Efendi-Ramazan Paşa Mahallesi ve Mesudiye Mahallesine iki gün içinde bin 50 ekmek dağıtımı gerçekleştirilirken, toplamda 2 bin 208 ekmek dağıtıldı ve stokta halen bin civarı ekmek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere bekliyor.

Hasan Efendi-Ramazan Paşa Mahalle Muhtarı Ertuğrul Özdemir, iki mahallede yaklaşık 12 bin nüfusun yaşadığını ve kendisinin belirlemiş olduğu 80 adet yardıma muhtaç ailenin olduğunu söyledi. Özdemir, bu ailelerin muhtarlık ve valilik tarafından imkânlar doğrultusunda desteklendiğini fakat yinede yetersiz kalındığını dile getirdi. Aydın'da yardıma muhtaç vatandaşların sayısının oldukça fazla olduğunu, bunun da genel olarak muhtarlıkların bildiğini beyan eden Özdemir, "Aydın'da bu kampanyanın yapılması çok güzel oldu. Kampanyanın ilk gününden itibaren bu kadar büyümesi ve desteklerin çoğalması Aydın halkının bu konudaki duyarlılığını bir kere daha gösterdi. Yardımsever vatandaşların yapmış olduğu yardımlar gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlara ulaşıyor. Yardıma muhtaç olan vatandaşların duaları eminin ki yardımseverler için en güzel teşekkürdür." dedi.

Toplanan yardımlarının dağıtımını üstlenen firma İsmail İlhan kampanya kapsamında en son dün 350 ekmeği ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını açıkladı. İlhan, ekmek konusunda çok sıkıntı çekildiğini ve verilen ekmeğin ailelere yetmediğini ifade etti. İlhan, kampanyanın bu yönüyle çok isabetli olduğun değindi.

Ailelere fert başına ekmek dağıtıldığını ancak çocukların bu hesabın dışında olduğunu vurgulayan İlhan, "Bugün ekmek dağıttığım aileler ekmekleri aldığında fazla aldıklarını söyleyerek bir yanlışlığın olup olmadığını sordular. Ekmeklerin yetmediğini zaten biliyorum, ama burada önemli olan bu insanların kendilerine verilen bir fazla ekmeğin başkalarını mağdur edip etmeyeceğini düşünmesidir. Birbirlerinin hallerinden anlıyorlar, ama tekrar söylüyorum ki bu kampanya onlar için çok büyük bir nimet. Biz halk olarak ekmeği severiz; hiçbir şey yapamazsak domatesle, soğanla, karpuzla birlikte yeriz ve karnımızı doyururuz. Bu bakımdan ekmek gerçekten önemli. Bakın bazı aileler sadece ekmeğe bile razı. O yüzden vatandaşlarımız daha duyarlı olursa bu insanlara daha fazla ekmek gider." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious