ASKİ'de yolsuzluk; 11 kişi adliyede

ASKİ'de yolsuzluk; 11 kişi adliyede.10666
  • Giriş : 29.12.2008 / 10:31:00

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (ASKİ) bağlı iki taşeron firmada çalışan 11 kişi adli mercilere sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana'da, yüksek fatura gelenlerin su bedellerini düşürüp menfaat temin ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (ASKİ) bağlı iki taşeron firmada çalışan 11 kişi adli mercilere sevk edildi.

Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri, su sayaçlarının okunmasında usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine yaklaşık 5 ay önce planlı bir çalışma başlattı. Yirmi gün önce de Mali Büro ekipleri, ASKİ Genel Müdürlüğü'nden şehrin tüm su faturalarına ilişkin bir yıllık doküman aldı. İstihbarat ve teknik takip sonucu 9 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenleyen polis, taşeron hizmet veren Alp Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile Elsan AŞ'nin 11 çalışanını gözaltına aldı. Ayrıca ASKİ Genel Müdürlüğü'ndeki bazı bilgisayarlar ile dokümanlara da el konuldu.

Şüphelilerin, kaçak su kullanımına göz yummak, faturası yüksek gelen abonelerin su bedellerini düşük gösterip haksız kazanç sağladıkları ileri sürülüyor.

Zanlıların, bu yöntemle yaklaşık 50 bine yakın su abonesinin faturalarında oynama yaparak binlerce YTL'lik menfaat temin ettikleri iddia ediliyor.
Gözaltına alınanlar arasında AK Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi M.Ç. ile 3 kardeşi de bulunuyor.

Polis, gözaltına alınan bir kişinin evinde yaptığı aramada, 150 bin YTL, 50 bin ABD doları, 30 Cumhuriyet altını buldu. Şüphelilerde biri ruhsatsız 2 de tabanca ele geçirildi. Emniyet Müdürlüğü'nde yaklaşık 4 günden bu yana ifadeleri alınan 11 kişi, Reşatbey Mahallesi'ndeki Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adli mercilere sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*