Aşkın gözü gerçekten kör!

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Bilim adamları, aşkın gözü kördür sözünün gerçek olduğunu yapılan araştırmalarla ortaya koydu, aşıkların değerlendirme yetisi azalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AŞk ile beynin eleştirel düşünceyi kontrol eden bölgelerindeki faaliyeti baskılanıyor ve beynin aşık olunan kişinin karakterini ve özelliklerini değerlendirme yetisi azalıyor. BBC'nin haberine göre, University College London'da (UCL) yapılan ilginç araştırma NeuroImage'da yayımlandı.

ANNELİK VE AŞK

Araştırmada, aşk duygusunun, beynin eleştirel düşünceyi kontrol eden bölgelerindeki faaliyetin baskılanmasına neden olduğu saptandı. Bu, bir kişiyle yakınlaşıldığında, beynin bu kişinin karakterini ve özelliklerini değerlendirme yetisinin azaldığını gösteriyor. UCL ekibi, ayrıca 20 kadar genç anneyi kendi çocukları, başka çocuklar ve yetişkin arkadaşlarına ait resimlere baktıkları esnada beyin filmlerini incelediler. Her iki çalışma da annelik sevgisiyle romantik aşkın beyinde aynı etkiyi yarattığını gösterdi.Araştırmaya başkanlık eden Dr. Andreas Bartels, çalışmaları yorumlarken, annelik duygusuyla aşkın beyinde olumlu olarak görüldüğünü, çünkü bu iki durumun türün devamı için gerekli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious