Aşkın gözü kör mü?

Aşkın gözü kör mü? .10686
  • Giriş : 31.07.2007 / 04:05:00
  • Güncelleme : 30.07.2007 / 22:55:36

Aşk beynin eleştirel düşünceyi kontrol eden bölgelerindeki faaliyeti baskılınıyor, beyin aşık olunan kişinin özelliklerini değerlendiremiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBC'nin haberine göre, University College London’da (UCL) yapılan ilginç araştırma NeuroImage'da yayımlandı. Araştırmada, aşk duygusunun, beynin eleştirel düşünceyi kontrol eden bölgelerindeki faaliyetin baskılanmasına neden olduğu saptandı. Bu durum ilişkilerde son derece etkili oluyor.

ARAŞTIRMA YAPILDI
Bu, bir kişiyle yakınlaşıldığında, beynin bu kişinin karakterini ve özelliklerini değerlendirme yetisinin azaldığını gösteriyor. UCL ekibi, ayrıca 20 kadar genç anneyi kendi çocukları, başka çocuklar ve yetişkin arkadaşlarına ait resimlere baktıkları esnada beyin filmlerini incelediler.

ANNELİK DUYGUSU NASIL ETKİLİYOR?
Her iki çalışma da annelik sevgisiyle romantik aşkın beyinde aynı etkiyi yarattığını gösterdi. Araştırmaya başkanlık eden Dr. Andreas Bartels, çalışmaları yorumlarken, annelik duygusuyla aşkın beyinde olumlu olarak görüldüğünü çünkü bu iki durumun türün devamı için gerekli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious