Aşkın gözü körmüş

Aşkın gözü körmüş .10686
  • Giriş : 17.10.2007 / 17:50:00

Bilim adamları, aşkın gözü kördür sözünün gerçek olduğunu gösteren sonuçlar elde ettiler

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aşk ile beynin eleştirel düşünceyi kontrol eden bölgelerindeki faaliyeti baskılanıyor ve beynin aşık olunan kişinin karakterini ve özelliklerini değerlendirme yetisi azalıyor.
University College London'da (UCL) yapılan ilginç araştırma NeuroImage'da ve çeşitli internet sitelerinde yayımlandı. Araştırmada, aşk duygusunun, beynin eleştirel düşünceyi kontrol eden bölgelerindeki faaliyetin baskılanmasına neden olduğu saptandı. Bu, bir kişiyle yakınlaşıldığında, beynin bu kişinin karakterini ve özelliklerini değerlendirme yetisinin azaldığını gösteriyor.

ANNELİK VE AŞK AYNI ETKİYİ YARATIYOR
Araştırmayı yürüten UCL ekibi, ayrıca 20 kadar genç annenin kendi çocukları, başka çocuklar ve yetişkin arkadaşlarına ait resimlere baktıkları esnada beyin filmlerini incelediler. Her iki çalışma da annelik sevgisiyle romantik aşkın beyinde aynı etkiyi yarattığını gösterdi. Araştırmaya başkanlık eden Dr. Andreas Bartels, çalışmaları yorumlarken, annelik duygusuyla aşkın beyinde olumlu olarak görüldüğünü, çünkü bu iki durumun da türün devamı için gerekli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious