Aşkın kollarında 5 bin yıl

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Shakespeare’in ünlü karakterleri Romeo ve Juliet’in birlikte öldüğü İtalya’nın Mantua bölgesinde iki aşığın birbirlerine sarılı iskeletleri bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'nın Mantua bölgesinde birbirine sarılmış bir halde 5 bin yıllık iki iskelet bulan bilim adamlarının akıllarına ölümsüz aşkın simgesi olarak gösterilen Romeo ve Juliet geldi. Shakespeare'in ünlü eseri Romeo ve Juliet'in birbirlerinin aşkı uğruna hayatlarını sonlandırdıkları Mantua bölgesinde bulunan iki iskelet arkeologları şaşkınlığa uğrattı. Bilim adamları şimdi beş bin yıldır birbirlerinden ayrılmayan bu iki aşığın ölüm nedenlerini araştıyor.

ROMEO VE JULIET GİBİ

Araştırmanın başkanı Elena Menotti, iskeletlerin esrarını çözmeye çalıştıklarını, tahminlerine göre erkeğin öldürülmesinin ardından sevgilisinin de ona sarılarak hayatına son verdiğini söyledi. Çiftin evli olduklarına dair bir işaret olmadığını belirten Menotti, hayatında hiç birbirine böylesine sıkı sıkı sarılan bir çift görmediğini de sözlerine ekledi. İskeletlerin dişlerinde yapılan ilk incelemelere göre aşıklar çok genç yaşta hayatını kaybetti. İtalya'nın kuzeyinde tarihi Verona şehrinde yaşayan Romeo ve Juliet, ailelelerinin arasındaki kan davası yüzünden birleşemezler. Gizlice evlenen iki aşık ailelerin arasındaki gerilim yüzünden bir araya gelemezler. Juliet'in başka bir erkekle evleneceğini duyan Romeo, şehri terk ederek Mantua'ya gider. Juliet ise sevmediği bir adamla evlenmemek, gerçek aşkına kavuşabilmek için ölü taklidi yapar. Romeo döndüğünde Juliet''n öldüğünü zanneder ve zehir içerek canına kıyar. İlacın tesiri geçtikten sonra uyanıp Romeo'nun cesediyle karşılaşan Juliet de intihar eder.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious