ASKON: Ekonomi politikalarına devam

ASKON: Ekonomi politikalarına devam.9220
  • Giriş : 08.07.2009 / 14:42:00

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Genel Başkanı Mustafa Koca, hükümetin güven artırıcı politikalarına, özel sektörün de kayıpları telafi etmenin yollarını aramaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Koca, sanayi üretimi rakamlarına ilişkin yazılı açıklamasında, ekonomik gelişimin en önemli göstergelerinden birinin sanayi üretimindeki artış olduğunu, bu yüzden en sıkı takip ettikleri verilerden birinin sanayi üretim artış verileri ve oranları olduğunu belirtti.

Şubat ayında düşüş zirvesi yaşayan sanayi üretiminde daha sonra geriye dönüş başladığını, ocakta yüzde 21,3, şubatta yüzde 23,7, martta yüzde 20,9, nisanda yüzde 18,5 ve mayıs ayında yüzde 17,4 şeklinde ağır düzelme seyrini devam ettirdiğini kaydeden Koca, şunları kaydetti:

''Birinci çeyrek itibariyle -13,8'lik çok büyük bir düşüş yaşayan GSYH'deki büyümeyi bir başka ifadeyle küçülmeyi değerlendirirken özellikle ikinci çeyreğin de bittiğini ve artık dönüşün başladığını, en kötünün geride kaldığını, ümitli olmak gerektiğini ifade etmiştik. Bu yaklaşımları, açıklanan sanayi üretimi oranı desteklemekle birlikte çok yüksek bir heyecan oluşturacak nitelikte olmadığı da aşikardır.

Hiç şüphesiz sadece yakınmanın kimseye faydası bulunmamaktadır. Hükümet güven artırıcı politikalarına, özel sektör olarak bizler de yeni fırsatlar peşinde koşarak kayıpları telafi etmenin yollarını aramaya devam etmeliyiz. Bu süreç içinde önemli düzeltmeleri de yapmayı başarırsak, krizden çıkış süresi içinde rekabetçi üstünlük açısından önemli bir averajı ele geçirme imkanımız olacaktır.

Hem ülke olarak artık yapısal reformları tamamlama becerisi göstermeli hem de özel sektör olarak işletme düzenleri açısından küresel rekabette var olabilecek gerekli reformları yapmayı başarmalıyız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*