Aslantepe'ye ortak körfezden çıktı

Aslantepe'ye ortak körfezden çıktı.14484
  • Giriş : 20.11.2008 / 09:04:00
  • Güncelleme : 20.11.2008 / 11:09:23

Galatasaray'ın yeni stadının yapımını üstlenen Eren Talu-Alke İnşaat, projeye Birleşik Arap Emerlikleri'nden (BAE) ortak aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel finansal krizin baş göstermesiyle Galatasaray'ın Seyrantepe'deki stadının inşaatının akıbetine ilişkin oluşan soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir ortaklığa bugün imza atılacak. Galatasaray'ın yeni stadının yer aldığı Seyrantepe projesinin sekteye uğramaması için bir süredir yeni kaynak arayışına giren projenin üstlenicilerinden Eren Talu Mimarlık'ın sahibi Eren Talu, BAE merkezli Körfez Sermayedar Grubu ile anlaştı.

Körfez Sermayeder Grubu ile Eren Talu-Alke İnşaat arasında sağlanan anlaşma bugün İstanbul'daki TOBB Plaza'da imzalanacak. Yapılan ortaklığın detayları da bugünkü anlaşma sırasında kamuoyuna açıklanacak.
Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadı'nın yıkılıp yerine alışveriş merkezi ve rezidansların yapılmasına karşılık olarak Seyrantepe'de Galatasaray'ın kullanacağı ve içinde 52 bin kişilik bir stadın da yer alacağı spor kompleksi için Ağustos 2007'de yapılan ihaleyi Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişimi kazanmıştı.

Girişim, 777 milyon 777 bin 777 YTL gelir payı üzerinden TOKİ'ye 234 milyon 567 bin 890 YTL gelir payı önererek ihalede ipi göğüslemişti. Ancak daha sonra ihalenin onayı aşamasında yapılan görüşmelerde mevcut satış gelirinde artış olması halinde bundan TOKİ'ye yüzde 7 ek pay daha verilmesi kabul edilmişti.

2009'da açılacak

31 Aralık 2007'de temeli atılan stadın 29 Ekim 2009'da açılacağı açıklandı. Fakat aradan geçen 11 aylık süre sonunda projenin zamanında tamamlanamayacağı endişeleri doğdu. Üstüne bir de global kriz gelince söz konusu kuşkular iyice arttı. Bu bakımdan projeye Körfez'den getirilen ortak Galatasaray camiasının içine de soğuk su serpti.

Galatasaray yönetimi de daha önce stada isim sponsoru bulmuştu. Galatasaray, yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında stada 10 yıl süreyle adını vermesi karşılığında Türk Telekom ile anlaşmaya varmıştı. Seyrantepe'de yapımı süren proje tamamlandığında Ali Sami Yen Spor Kompleksi adını taşıyacak. Komplekste 52 bin kişilik stadın yanısıra, suitler, restorant, food-court , büfe gibi bölümler yer alacak. Galatasaray, kompleksi 49 yıl bedelsiz olarak kullanacak.

Galatasaray, stadın faaliyete geçmesiyle Kadıköy'deki Şükrü Saracoğlu Stadı'nı modernize ederek önemli bir gelir kalemine ulaşan ezeli rakibi Fenerbahçe ile rekabetinde büyük bir avantaj sağlayacak. Galatasaray'ın yeni stadının devreye girmesiyle Fenerbahçe'nin nasıl bir politika izleyeceği şimdiden merak edilirken, bir diğer ezeli rakip Beşiktaş da İnönü Stadı'nı yeniden yapmak için bürokratik engelleri aşmayı bekliyor. Beşiktaş, bir kısmı tarihi eser statüsünde olduğu için İnönü Stadı'nı komple yıkma iznini bir türlü alamıyor.

Rakamlarla Seyrantepe Projesi

Projenin temeli 31 Aralık 2007'de atıldı.
Toplam 120 bin metrekarelik bir alana inşa ediliyor.
Yapılacak stadın kapasitesi 52 bin kişilik olacak.
Stadın üstü tamamen kapatılacak.
Projenin toplam maliyeti 100 milyon euroyu bulacak.
Proje 29 Ekim 2009'da tamamlanacak.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*