Aslında soba zehirlemiyor!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Havaların soğumasıyla birlikte kömür sobalarının kullanılmaya başlanması "soba zehirlenmeleri"ni yeniden gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kömür sobası satıcıları, müşterilerini "Nasıl kullanılması gerektiği" konusunda uyarmalarına rağmen insanların yine bildiklerini okumaya devam ettiklerinden yakınıyor. Kömür sobası kullananlar ise soba alırken ve evde kullanırken ellerinden geldiğince dikkatli olmaya çalıştıklarını, ancak bazı durumlarda ihmalkar davranabildiklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıl önce soba zehirlenmesinden hayatını kaybeden Emine Çeşmeci'nin komşuları ise yaşadıklarından ders aldıklarını ve doğalgaz kullanmaya başladıklarını söylüyor. Konunun uzmanları ise, zehirlenme sonrasında yapılacak ilk yardım girişimlerinin önemine dikkat çekerek, mağdurun en kısa zamanda açık havaya çıkarılması gerektiğini belirtiyor. Yoğun Bakım Uzmanı Dr. İlhan Ocak, zehirlenmelerde olumsuzlukların daha sonraki günlerde de ortaya çıkabileceğini kaydederek, kalp ve beyin dokusunun zarar gördüğü zehirlenmelerde körlük, Demans, Epilepsi gibi hastalıkların kendini gösterebileceğine işaret etti.
Türkiye'de doğalgaz kullanımı giderek artış gösterse de ısınmak için özellikle kömür sobalarının kullanımı hala çok yaygın durumda. Kış aylarının etkisini hissettirmeye başlaması ile birlikte soba zehirlenmeleri konusunda uzmanlar dikkatli olunması tavsiyesinde bulundu. Gece geç saatlerde evin sıcak kalması için ve özellikle de yatarken kömür sobalarının "Yanar halde" bırakılması da zehirlenmelerin en sık ortaya çıktığı durumlardan bir tanesi. Kömür sobası satıcılarına göre tedbirli davranmayan müşterileri. Satıcılar, sobaları satarken müşterilerini ayrıntılı bir şekilde uyardıklarını anlatırken, insanların kabahati kömürde ya da sobada değil, kendilerinde araması gerektiğini savunuyor. 40 yıldır soba sattığını söyleyen Abdullah Çavuşoğlu'nun konuyla ilgili ilginç tesbitleri var. Çavuşoğlu, "Hatayı sobada ya da kömürde aramak yerine insanlar kendilerinde aramalı. İnsan önce tedbirli olacak. Soba öldürmez, kömür de öldürmez. İnsan kendi kendini öldürür. Tedbirini almadıktan sonra bu tip ölümlerin olmasından daha doğal bir şey olamaz" şeklinde konuştu.

Isınmak için soba kullanmak zorunda olan vatandaşlar ise ellerinden geldiği kadar zehirlenme olayına karşı dikkatli olmaya çalıştıklarını ve geç saatlerde sobayı yakmamaya gayret ettiklerini söyledi. Kadir Güngör isimli soba kullanıcısı, basında çıkan haberler nedeniyle de artık daha temkinli olduklarını ancak bazı insanların çok soğuk havalarda sobalarını gece de yaktıklarını ve bunun da ister istemez tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini söyledi. Güngör, özellikle rüzgarlı havalarda soba yakarken çok daha dikkatli olunmasının hayat kurtaracağını anlattı.

-SOBA ZEHİRLENMESİNİN SON KURBANLARINDAN BİRİ EMİNE ÇEŞMECİ OLMUŞTU-

Mart ayında soba zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybeden Emine Çeşmeci'nin yakınları yaşadıkları acı olaydan etkilenerek tedbir alma yoluna gitmiş. Güneşli Merkez Mahallesi'ndeki evinde uyuduğu sırada sobadan gaz sızması nedeniyle hayatını kaybeden Çeşmeci'nin yakınları ve komşuları da tedbir almış. Olaydan önce kömür sobası kullanan bir çok aile artık doğalgaz kullanmaya başlamış durumda. Olayın hiç tahmin etmedikleri bir zamanda gerçekleştiğini anlatan Çeşmeci'nin yakınlarından Yaşar Su, Çeşmeci'yi evde baygın halde bulduklarını, hastaneye bile yetiştirecek zaman bulamadıklarını söyledi. Olayın görgü şahitlerinden İlhami Kürklük ise olayın olduğu dönemde soba kullandıklarını ancak sonradan tedirginlik duydukları için doğalgaz kullanmaya başladıklarını belirtti.

-UZMANLAR: "İLK YAPILACAK İŞ; HASTAYI AÇIK HAVAYA ÇIKARMAK. ZEHİRLENMELERDE BAZI HASTALIKLARIN SONRADAN ORTAYA ÇIKABİLECEĞİ DE UNUTULMAMALI"-

Soba zehirlenmeleri konusunda insanların bilinçli davranmaları gerektiğini ve olaydan hemen sonra mağduru oksijeni bol bir ortama götürmek gerektiğini belirten Memorial Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. İlhan Ocak, uyarılarda bulundu. Başağrısı, bulantı, kusma gibi şikayetlerle başlayan zehirlenme durumunun, bilinç bulanıklığından komaya kadar gidebileceğini anlatan Ocak, ilk yapılacak müdahalenin kişiyi bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak olduğunu anlattı. Ocak, "Mümkün olduğunca zehirlenen insan bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmalı ve acil bir şekilde ilk yardım kuruluşuna götürülmeli" dedi. Hastalara oksijen tedavisi uyguladıklarını ve bu sayede tedavi edebildiklerini söyleyen Ocak, zehirlenmelere karşı alınabilecek önlemleri ise şu şekilde açıkladı: "Bulunulan ortamın havalandırmasının iyi yapılması gerekir. Soba yanan odada kişilerin yatmasına izin verilmemeli. Özellikle soğuk havalarda insanların kömür sobası yanan odalarda uyumaları, soğuk nedeniyle pencerelerin kapalı olması, karbonmonoksit gazının dışarı çıkamaması zehirlenmeye neden oluyor"

Çocukların zehirlenme durumunda beyin hücrelerinin daha çabuk yenilenmeleri nedeniyle kısmen daha az zarar gördüklerini kaydeden Ocak, çocuklarda zehirlenme belirtilerinin daha geç ortaya çıkabileceğini de kaydetti. Zehirlenmelerde hastalardaki belirtilerin bazı durumlarda 2 ile 40 gün arasında kendisini gösterebileceğini ifade eden Ocak, epilepsi, demans, körlük gibi kişilik bozukluklarının bile bu periyotta ortaya çıkabileceğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious