ASO Başkanı Çağlayan'dan sert tepki

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun dün müzakerelerin şarta bağlanması kararını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve ASO Başkanı Zafer Çağlayan, Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası tarafından Altınpark Expo Center Fuar Merkezi'nde düzenlenen "Gold Ankara Takı, Gümüş, Mücevherat ve Saat Fuarı"na katıldı. Sereks Fuarcılık tarafından düzenlenen fuar 3 Aralık tarihine kadar açık olacak.

ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'deki mücevheratın yüzde 95'inin ithal altından üretildiğini ve Bergama'da siyanürle altın çıkarma işlemine karşı çıkılmasının yersiz olduğunu söyledi. Aygün, Türkiye'de kullanılan siyanürün sadece binde 2'sinin Bergama'da kullanıldığını geri kalan siyanürün ise Ostim gibi sanayi sitelerinde kullanıldığını söyledi. Bütün dünyada siyanürle altın arandığını belirten Aygün, Türkiye'nin 6 bin 300 ton altın rezervi olmasına rağmen Almanya'dan altın ithal ettiğini ve Türkiye'nin artık altın almamaya başlaması gerektiğini ifade etti.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan da, Türkiye'de altın çıkarılmasını engelleme çalışmalarının Alman vakıflarının yaptığı katkılarla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

AB Komisyonu'nun dün aldığı karara değinen ASO Başkanı Zafer Çağlayan, kararda Türkiye'yi son derece küçültücü ifadeler yer aldığını belirterek, "Yüzlerine gözlerine dursun" dedi. "Kararı lanetliyorum ve kınıyorum" diyen Çağlayan, AB'nin resmen faullü ve şikeli bir oyun oynadığını söyledi. AB'yi "aslanı fareye boğdurmaya çalışmakla" suçlayan Çağlayan, AB'nin Türkiye'yi zıvanadan çıkarmak üzere olduğunu ve AB Genişleme Komiseri Olli Rehn'in "Türkiye'nin altın gol atabileceği" sözlerine atıfta bulunarak AB'nin son kararı ile kendi kalelerine gol yiyeceğini kaydetti. Çağlayan ayrıca Türkiye'nin Kıbrıs'ta vereceği bir taviz bulunmadığını da sözlerine ekledi.


"AB KARARINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİ"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Zafer Çağlayan'ın yaptığı konuşmanın bir gerçeği ortaya koyduğunu söyledi. Başesgioğlu, AB'ye inanan bir sivil toplum örgütünün başkanının bu kadar hiddetlenmesinin AB'nin bu kararı yeniden gözden geçirmesi gerçeğini ortaya koyduğunu belirtti.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin bugüne kadar AB'ye potansiyel üye olduğunu; bugün de potansiyel üye olduğunu belirterek, Türkiye'nin işine bakacağını ifade etti. Tüzmen, AB'nin Türkiye'yi içine almakla kendi geleceğini garanti altına alacağını ve AB'nin Türkiye'yi almadığı takdirde çok ciddi bir ekonomik küçülmeye gideceğini savundu. Tüzmen, "Almaya mecburlar. Hiç bu konuda endişeli olmayın" dedi.

Altın madenciliği konusuna değinen Tüzmen, dünyada siyanürle altın çıkarma dışında başka bir teknoloji bulunmadığını, sivil toplum örgütlerinin kullanılma konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Tüzmen, Türkiye'nin 1,3 milyar dolar mücevherat ihracatı bulunduğunu ve bunun da 367 milyon dolarının ABD'ye yapıldığını belirtti. Tüzmen, Türkiye'nin ABD'ye ihracatında mücevheratın tekstilden sonra ikinci kalemi oluşturduğunu ve mücevherat sektöründe 250 bin kişinin istihdam edildiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi ve katılımcılar fuarı gezdi. Bakan Tüzmen, gezdiği standlardan birisinde kendisine hediye edilen tespihi ise kabul etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious