ASO: Her 15 saniyede 1 işsiz

ASO: Her 15 saniyede 1 işsiz.9459
  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de her 15 saniyede bir kişinin işsiz kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin de KOBİ’lerin borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören sisteme “bankaların soğuk baktığı” gibi yorumlar bulunduğuna işaret ederek, bankacılarla birebir yaptıkları görüşmelerde “hiç böyle bir hava almadıklarını” belirtti. Bilgin, ASO Başkanı Çağlayan’ı ziyaret etti. “Anadolu Yaklaşımı”nın ele alındığı toplantının ardından Bilgin ve Çağlayan, basın mensuplarına açıklama yaptı.

"VERGİ VE SİGORTA BORÇLARI DA YAPILANDIRILMALI"

Zafer Çağlayan, “Anadolu yaklaşımının”, 2001 krizi sonrası İstanbul’da 322 şirkete yönelik yürütülen “İstanbul yaklaşımına” benzediğini, ancak burada, reel sektörün yüzde 98’ini oluşturan KOBİ’lerin esas olduğunu belirtti.

Reel sektör ile mali sektör arasında bozulan dengenin yeniden sağlanmasını öngören sistem ile KOBİ’lere “can suyu” sağlanacağını belirten Çağlayan, bankaların, şu an borçlu olan firmalara kredi vermediğini, “düğmeye basmak” için küçük bir desteğe ihtiyacı olan firmaların da hareket alanı bulamadığını anlattı. Çağlayan, tamamen “gönüllülük” esasına bağlı bu sistemle, bankacılar ile işletmelerin masaya oturacağını ve bankaların sağlayacağı kredi ile üretime başlayacak firmaların, borçlarını geri ödeyebilme şansı bulacağını söyledi.

Ekonominin bu sayede canlanacağını ve istihdamın artacağını anlatan Çağlayan, toplam 285 bin KOBİ’nin yaklaşık 70-80 bininin sistem kapsamına girdiğini, bunların da 25 binin Halk Bankası ile problemi olduğunu anlattı.

Sistemin başarıya kavuşabilmesi için vergi ve sigorta borçlarının da yapılandırılması gerektiğini ifade eden Çağlayan, Maliyenin, vergi ve sigorta borçları nedeniyle işletmelerin eline geçen paraya hemen el koyması halinde ”yapılan işin hiçbir anlamının kalmayacağını” kaydetti.

“PİTON PAKİZE” YAKLAŞIMI

Yaklaşım ile ilgili devletin kasasından kaynak çıkmayacağını ifade eden Çağlayan, yalnız işletmeler ile bankaların masaya oturabilmesi için bir zemine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Konuya ilişkin yasanın bir an önce çıkarılmasını isteyen Çağlayan, şöyle konuştu: “Sizlerden (basın mensupları) bir ricam var, ne olur ’Piton Pakize’ kadar KOBİ’lerin de önemi olsun, bunu öne çıkaralım. Hükümete buradan seslenmek istiyorum; gerekirse Anadolu Yaklaşımının adını ’Piton Pakize’ koyalım, belki biraz dikkat çeker, bir an önce dikkate alınır. Yapmış olduğum temaslarda, Meclis açılır açılmaz ’Piton Pakize’nin yani Anadolu Yaklaşımının süratle dikkate alınacağı, Bakanlar Kurulundan geçeceği, Meclis’e geleceği gibi ifadelerde bulunuyorlar. Hükümetten beklentimiz bunun bir an önce yapılması.”

Çağlayan, ülkede her 15 saniyede 1 kişinin işsiz kaldığına işaret ederek, KOBİ’leri “koşturacak” böyle bir sisteme ihtiyaç olduğunu vurguladı. Zafer Çağlayan, Anadolu anlayışının, ekonomide Mayıs-Haziran döneminde yaşanan dalgalanmanın ardından kırılganlığın azaltılması ve motivasyonun artırılması açısından da önem taşıdığını kaydetti.

“TEK KİŞİYE BİLE İSTİHDAM SAĞLASA ÖNEMLİ”

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de Anadolu Yaklaşımı ile ilgili çalışmaların 1 yıl önce başlatıldığını ve konuya ilişkin taslağın Haziran ayında Bakanlar Kuruluna sevk edildiğini ifade ederek, “Bundan sonrası Bakanlar Kurulu ve Meclisin takdiri” dedi.

Yaklaşımın bazı kesimlerce “af” gibi yorumlandığını ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirten Bilgin, “Burada sadece bir tür yeniden yapılanma var. İstanbul yaklaşımına benzer, ancak farkı, İstanbul yaklaşımında, kriz sonrasında bankaların da mali bünyesini rahatlatmak amacıyla daha çok büyük firmalar üzerine yoğunlaşılmıştı. Anadolu yaklaşımının ise KOBİ’lere çok fazla faydası olacak” diye konuştu.

Bilgin, Anadolu Yaklaşımı’nın kapsamına ilişkin şu bilgileri verdi: “Mart sonu itibarıyla bankaların canlı kredileri içinde izledikleri ancak faizlerin veya anaparanın tahsilatında kısmen sorun yaşadıkları ya da yaşanması muhtemel KOBİ kredilerinin toplam tutarı, nakdi kredilerde 700 milyon YTL (firma sayısı 30 bin 745), gayri nakdi kredilerde 144 milyon YTL (firma sayısı 1105). Temerrüde uğramış krediler için toplam tutar, nakdi kredilerde 1 milyar YTL (firma sayısı 39 bin 362), gayri nakdi kredilerde 55 milyon YTL (firma sayısı 3 bin 2809). Buna göre kapsadığı toplam firma sayısı yaklaşık 75 bin. Yaklaşımdaki asıl hedef; bir miktar işletme sermayesi ile firmasını işletip, ekonomiye katma değer, istihdam yaratacak. Borçlarını da geriye ödeyebilecek firmalar.”

Bilgin, anlayışın, yalnız bir işletmeye yaramasının, tek kişiye bile olsa istihdam yaratmasının ülke ekonomisi açısından önem taşıdığını vurguladı.

“BANKALAR MASAYA OTURMAYA HAZIR”

Tevfik Bilgin, basında, Anadolu yaklaşımına “bankaların soğuk baktığına” ilişkin yorumların yer aldığına da işaret ederek, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Birebir görüşmelerinde “hiç böyle bir hava almadığını” dile getiren Bilgin, “Bankalarımız ve bankacılarımız şunu keşfetti; bankaların büyümesi, piyasadaki paylarının devamı için yapmaları gereken tek oyun planı var. O da KOBİ’lerin gönlünü kazanmak. Bankalar işletmelerle masaya oturmaya hazır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious