Aspendos'ta Turandot sahnelenecek

Aspendos'ta Turandot sahnelenecek.21014
  • Giriş : 16.06.2008 / 09:42:00

15'inci Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde, dünyada ''Yıldızlar Operası'' olarak tanınan Sofya Ulusal Opera ve Balesi, 17 Haziran'da, ünlü İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin egzotik operası Turandot'u sahneleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batı Avrupa ve Rusya opera tiyatrolarından esinlenilerek 1890 yılında kurulan topluluk, Bulgaristan milli opera, bale ve müzikal sahne kültürünün ulusal merkezi olarak tüm dünyanın saygı duyduğu ünlü Bulgar opera ekolü ile yetenek sahiplerinin beşiği olarak biliniyor.

Güzel olduğu kadar acımasız Çin Prensesi Turandot ile Prens Calaf arasındaki aşkı konu alan Turandot Operası, Giacomo Puccini'nin tamamlayamadan vefat ettiği, kendisinin ve belki de opera tarihinin en güzel yapıtlarından birisi olarak tanınıyor.

Puccini'nin öldükten sonra bıraktığı üçüncü perdenin birinci sahnesinden sonrası, notlarından yararlanılarak arkadaşı Franco Alfano tarafından tamamlandı.

25 Nisan1926'da Milano'da La Scala Operası'nda ilk sergilenişi sırasında ünlü Şef Arturo Toscanini tam o anda performansı durdurarak seyirciyi bir süre sessizliğe davet etmişti.

Prenses Turandot, kendisine aşık olan her erkeği öldüren acımasız bir prensestir. Konunun Çin'de geçmesi, egzotik bir gizemsellik getirdiği gibi, bestecinin Çin müziği temalarını kendine özgü İtalyan müzik diliyle birleştirmesi, masalsı bir ortam yaratır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious