'Aspirin' keşif devam ediyor!

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Aspirine bağımlılık arttıkça yararlı mı zararlı mı tartışmaları artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kimisi mucizevi bir ilaç olduğunu ve her gün kullanılması gerektiğini, kimisi de fazla kullanımdan dolayı ölümlere sebep olduğunu savundu. Oysa aspirin, kalp-damar hastalıklarına birebir ve tüm dünyada en çok tercih edilen Ağrı kesici. Baş ağrısı, soğuk algınlığına bağlı Ağrı ateş, kas ağrısı, âdet ağrısı ve diş ağrısı için yaygın biçimde kullanılmakta. Aspirin içen bir hastanın ağrısı 15-30 dakika gibi kısa sürede geçebilmekte. Ayrıca kalp-damar hastalığı bulunan hastalar sıklıkla aspirin kullanmalı. Çünkü bu hastaların hastalıklarının nüksetme riski yüksektir ve aspirin bu riski yüzde 25-30 oranında azaltır.
İnme ve inmeden korunmada aspirinin standart bir ilaç olduğu da bilinen bir gerçek artık. Ancak bu hastaların aspirini ne kadar süre ve kaç doz kullanacaklarını hekime danışmaları gerekir.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Sansoy, özelikle 40 yaş üzerindeki şeker hastalarına aspirin almalarını öneriyor. Çünkü şeker hastalığı kalp-damar hastalıklarına kapı açan bir hastalık. Sansoy’a göre sağlıklı kişilerde kısa süreli kullanımda aspirin zararlı değil. Ayrıca sinirsel bir baş ağrısını herhangi bir Ağrı kesici kesebilir. Ancak migren için aynı şey söz konusu değil. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, bu hastaların 1000 gram aspirin kullanmasından yana. Ertaş, doğru dozda hastaya önerildiğinde migren için en etkili ilaç olduğunu da etkiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı uzmanlarından Prof. Dr. İzzet Fresko ise mekanik romatizmal hastalıklar ve iltihabî romatizmal hastalıklarda aspirin kullanımının etkili olduğunu vurguluyor. Hiçbir hastalığı olmayanlarda aspirin kullanma kararını mutlaka doktor vermeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious