Aspirin'e biraz daha yakından bakalım

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

1899'da eczanelerde satılmaya başlanan Aspirin, o tarihten beri en çok kullanılan ilaçlardan biri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Issız bir adaya düştüğümüzde, yanımıza alacağımız üç ilaçtan biri Aspirin olur" diyerek özetliyor Aspirin'in önemini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ertaş. 1897'de kimyager Felix Hoffman'ın geliştirdiği ve 1899'da eczanelerde satılmaya başlanan Aspirin, o zamandan beri en çok kullanılan ve en çok araştırılan ilaçlardan biri. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Öner Süzer, dünyada bugün 5 milyarı aşkın Aspirin kullanıcısı olduğunu söylüyor.
İlacın bu kadar yaygın kullanılması, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Ağrı kesici, ateş düşürücü özelliği olan ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan Aspirin'in kalp krizi geçirenler için önemli bir ilaç olduğu biliniyor. Fakat her ilacın olduğu gibi Aspirin'in de bazı yan etkileri bulunuyor. Aşırı ve düzensiz kullanım ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına, böbrek yetmezliği, deri döküntüsü gibi bazı cilt reaksiyonlarına neden oluyor.
Hakkında bugüne dek 50 bini aşkın araştırma yayımlanan Aspirin'in yan etkileri uzun süredir tartışılıyor. Bazı araştırmalar, ilacın pek çok hastalığa iyi geldiğini söyleyip 'mucize' görürken, kimileri mideye çok zarar verdiğini, hipertansiyona yol açtığını ileri sürüyor.

Nasıl alınmalı?
Tartışmalara açıklık ge- tirebilmek için ilaç firması Bayer, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Vedat Sansoy, Aspirin'in kardiyovasküler yarar sağladığının tıp dünyasınca kabul edildiğini söyleyerek, kalp krizi geçirmekte olan, daha önce kalp krizi geçirmiş, damar sertliği bulunan bütün hastaların tedavisinde Aspirin kullandıklarını belirtti. Prof. Dr. Sansoy, "Damar sertliği olan hastaların kullanmasını öneriyoruz, çünkü onların kalp rahatsızlığı geçirme riski var ve ilaç bu riski yüzde 25-26 oranında azaltıyor" dedi. İlacın tansiyonu yükselttiği iddialarınıysa araştırmaların sürdüğünü fakat kanı sulandırmak amaçlı verilen düşük doz Aspirin'in kan basıncına önemli etkisi olmadığını söyleyerek yanıtladı.
Prof. Dr. Ertaş ise, Aspirin'in Türkiye'de her beş kadından ve her 10 erkekten birinde görülen migrenin tedavisinde kullanıldığını ve diğer Ağrı kesiciler kadar etkili ve güvenli olduğunu söyledi. Toplantıya katılan uzmanların üstünde en çok durduğu konu ilacın kullanımıydı. Doktorlar, Aspirin'in ilaç olduğunun unutulmaması, gelişigüzel kullanımdan kaçınılması ve hekim kontrolünde alınması gerektiğini, aksi takdirde hastaların bazı yan etkilerle karşılaşabileceğini açıkladı. (Yaşam Servisi)

Kimlere yasak?
# Aspirin'e alerjisi olanlar
# Daha önce gastrointestinal sistem kanaması (mide kanaması) geçirenler, gastrit veya peptik ülser hastaları
# Astım hastaları
# Kontrol edilemeyen hipertansi-yon hastaları
# Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlar
# Gebeliğinin son üç ayında olanlar
# Viral enfeksiyon geçiren çocuklar

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious