Asterix, yeni macerasıyla beyazperdede

Asterix, yeni macerasıyla beyazperdede.24433
  • Giriş : 30.01.2008 / 13:48:00

Albert Uderzo'nun ''Asterix Aux Jeux Olympiques/Asteriks Olimpiyat Oyunları'' romanının sinema uyarlaması, 1 Şubat'ta Türkiye'de de vizyona girecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Senaryosunu Alexandre Charlot, Franck Magnier, Olivier Dazat ve Thomas Langman'ın yazdığı filmi, Langman ile Frederic Forestier yönetti.

Filmde, Gerard Depardieu (Oburiks), Clovis Cornillac (Asteriks), Benoit Poelvoorde (Brütüs), Alain Delon (Jül Sezar), Vanessa Hessler (İrena), Franck Dubosc (Kakofoniks), Jose Garcia (Manyakus), Stephane Rousseau (Mecnuniks), Jean-Pierre Cassel (Hokusfokus), Elie Semoun (Beta) ve Alexandre Astier (Kaypakus) rol aldı.

Türkçe seslendirmeli olarak vizyona girecek filmde, Asteriks'i Keremcem, Oburiks'i Sezai Aydın, Hokusfokus'u Levent Dönmez, Toptoriks'i Faruk Akgören, Kakofoniks'i Levent Özdilek, Eskitopraks'ı Nur Subaşı, Bayan Eskitopraks'i Ece Sükan, İrena'yı Pınar Altuğ, Kaypakus'u Sungun Babacan, Tonus Parker'ı Kaan Kural seslendirdi.

Görüntü yönetmenliğini Thierry Arbogast, müziklerini Frederic Talgorn'ın yaptığı filmin dekoru Aline Bonetto, kostümleri Madeline Fontaine imzası taşıyor.

-FİLMDEN NOTLAR-

Toplam 75-80 milyon Avroluk bütçesiyle ''şimdiye kadar çekilen en pahalı'' Fransız filmi özelliği taşıyan ''Asteriks Olimpiyat Oyunları''nın çekimlerinin yüzde 95'i, İspanya'da yer alan Alicante şehrindeki ''La Cuidad de la Luz'' adlı köyde kurulan setlerde gerçekleştirildi.

Filmdeki Olimpiyat sahnelerinde kullanılan yarış arabalarında eski dönemlere ait unsurlar kullanılırken, günümüzün Formula 1 yarış arabalarına benzetildi. Yarışlar için kullanılacak stadın tasarımı 20, inşası ise yaklaşık 500 kişi tarafından 3 ayda yapıldı. Film için stat dışında 20 set daha kuruldu. İnşa edilen Yunan sarayına, yapımı Paris'te gerçekleştirilen 8 metre boyunda heykeller yerleştirildi ve yüzme havuzu büyüklüğünde bir banyo yapıldı.

Kostümlerin tümü Fas'tan getirilirken, sadece Prenses İrena için 10 elbise hazırlandı. Film için tasarlanan yaklaşık 300 peruk gerçek saçtan üretildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious