Astım anne karnında başlıyor

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Son yıllarda yapılan araştırmalar astım ve alerjilerin temellerinin çocuk daha anne karnındayken atıldığını gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İşte, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’dan, çocuklarda anne karnından itibaren astımı tetikleyen faktörlerle ilgili yapılan araştırmalar...

DOĞUM KONTROL HAPI ALERJİK YAPIYOR

Annenin çocuğuna hamile kalmadan önceki yıllarda doğum kontrol hapı kullanmış olmasının, astım ve alerjik hastalık riskini artırdığını gösteren bazı araştırmalar var. Bunun, doğum kontrol haplarında bulunan östrojen hormonunun çocukta alerjiyi tetikleyen ve ‘T helper-2’ ismi verilen özel bir lenfosit grubunu uyarmasıyla gerçekleştiği ileri sürülüyor. İlk adetlerini erken yaşta gören kadınların çocuklarında da alerjilerin daha fazla olduğunu belirleyen araştırmalar ise bu teoriyi destekliyor. Erken yaşta adet görme durumunda, ileriki yaşlarda yüksek östrojen düzeyleri oluşması, bunun nedeni olarak gösteriliyor.

GEBELİK PROBLEMLERİ SEBEP OLABİLİR

Astım ve alerjilerden sorumlu tutulan bir başka faktör de gebelikle ilgili problem ler. Özellikle de gebelik sırasında ortaya çıkan kanama, erken kasılmalar, plasentanın yetersiz olması veya rahmin yeterince büyüyememesi gibi durumlarda, bebekte astım ve saman nezlesi riski yüksek bulundu. Annenin uzun süreli stresinin, aşırı kortizol salgısına neden olarak, bebeğin gelişmekte olan bağışıklık sistemini etkileyebileceği ve bu şekilde de astım ve alerji riskini artırabileceği ileri sürülüyor.

PREMATEÜRE BEBEKLER 4 KAT RİSK ALTINDA

Öte yandan 20 yaşından küçük annelerin bebeklerinde astım riskinin yüksek olduğu savunuluyor. Bazı bilim adamları ise bu durumun anne yaşından ziyade, prematürelik ve düşük doğum tartısı ile ilgili olabileceğini düşünüyor. Gerçekten de yapılan araştırmalar zamanından önce dünyaya gelen bebeklerde astım riskinin 4 kat daha arttığını gösteriyor.

DÜŞÜK DOĞUM TARTISI

Doğum tartıları 2 bin gramın altında olan çocukların izlendiği bir araştırmada, bu çocuklarda 7 yaşında normallere göre daha fazla öksürük problemi olduğu belirlendi. Ama bu gruplar arasında 9 aylık izleme süresince solunum problemleri yüzünden okula devamsızlıkta bir farklılık bulunamadı.

HAMiLELiK DÖNEMiNDE E ViTAMiNi ALIN

Annenin diyetinin de çocukta astım olup olmayacağını belirleyici bir faktör olduğu biliniyor. Çok yeni yapılan bir araştırmada gebelik döneminde yeterince E vitamini alamayan bebeklerde astım riski yüksek bulundu. Burada en önemli nokta ise, E vitamininin astıma karşı koruyucu etkisinin ilaç olarak değil, besinlerle alındığında ortaya çıkması. E vitamini, buğday, pirinç, mısır, darı, çavdar, marul, soya, yerfıstığı, kabak çekirdeği, badem, susam, ceviz, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamukyağı ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunuyor.

ASTIM ERKEKLERİ SEVER

Astım küçük çocuklarda, erkeklerde kızlara göre 2 misli fazla görülüyor. 12-14 yaşlarında kız-erkek oranı eşitlenirken, daha ileri yaşlarda kadın hasta sayısı her yaşta artıyor. Özellikle 40 yaşından sonra astım teşhisi konanların neredeyse tamamına yakını bayanlardan oluşuyor. Burada östrojen kullanımının bir risk faktörü olabileceği ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious