Astım hastaları artıyor

Astım hastaları artıyor.9581
  • Giriş : 06.05.2008 / 17:23:00

Kayseri Gögüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Mustafa Demirel, Kayseri'de astım hastalığında yüzde 30 artış yaşandığını söyledi. Demirel, "2005'de astım hastası sayısı 500 iken bu rakam geçen yıl yüzde 30 artarak 830'a ulaştı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Astım hastalığının ilaç tedavisi maliyetinin yüksek olduğunu söyleyen Demirel, Kayseri'de bir ayda astım hastalarının kullandığı ilaçların maliyetinin 2 milyon dolar olduğunu kaydetti.

6 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle bir açıklama yapan Demirel, çocukların yüzde 10'unda astım görüldüğünü kaydetti. Apartmanda yaşayan çocuklarda astım riskinin fazla olduğunu kaydeden Demirel, köy gibi yerlerde yaşayan çocuklarda bu tür hastalığın görülmediğini ifade etti.

Astım hastalığının çok geç ortaya çıktığını belirten Demirel, "Bu hastalık genellikle 40-45 yaşlarında ortaya çıkıyor. Hastalık geç ortaya çıktığı içinde hekimin yapacağı bir şey kalmıyor. Geç ortaya çıkması nedeniyle şikayetleri hafifletmek için tedavi uygulanıyor" diye konuştu. Kayseri nüfusunun yüzde 7'sinin astımlı olduğunu kaydeden Demirel, her yıl astım hastalığına yakalanan kişi sayısının arttığını dile getirdi.

Demirel, "2005 yılında astım hasta sayısı 500 iken bu rakam geçen yıl yüzde 30 artarak 830'a ulaştı. Bu hastalığa en çok hava kirliliği ve kimyasal maddeler neden oluyor. Astım hastalığının ilaç tedavisi ise ülkenin ekonomisini sıkıntıya sokuyor. Milyarlarca dolar ilaç kullanımı için harcanıyor. Kayseri'de bir aylık ilaç masrafı ise 2 milyon doları buluyor" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE 4 MİLYON ASTIM HASTASI VAR

Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Uzman Dr. Erkan Ropolu ise dünyada 300 milyon insanın astımdan etkilendiğini kaydetti. Türkiye'de bu rakamın ise 4 milyon kişi olduğunu belirten Rodoplu, "Çevresel etkenler hastalığın ortaya çıkışı ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Küçük yaşlarda bazı etkenlerde temas astım riskini artırabilir. Bunlar ev tozları, polenler ve alerjiye yol açan diğer etkenlerle temas, sigara dumanında kalma, tekrarlayan soğuk algınlıkları ve ev içi ile ev dışı ortamdaki hava kirliliği sayılabilir" dedi.

Alerji yapacak etkenlerden kaçınmak gerektiğini ifade eden Rodoplu, hastalığın en önemli tedavisinin alerjilerden korunmak olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious