Astımınızı kontrol edebilirsiniz!

  • Giriş : 07.05.2009 / 08:49:00

Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu 'her yaşta çıkabilen bu hastalık, çocukluk döneminde daha sık görülüyor. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilir' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünya Astım Günü nedeniyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından, astım hastalarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan CBÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, Dünya Astım Günü nedeniyle 30 ilde etkinlikler ve bilgi paylaşımları yapıldığını belirterek, "Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astım, tüm dünyada 300 milyon, Türkiye'de ise 4 milyon kadar insanı etkiliyor. Her yaşta çıkabilen bu hastalık, çocukluk döneminde daha sık görülüyor. Görünme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek artıyor. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilmektedir." dedi.
Bu yıl "Astımınızı kontrol edebilirsiniz" ana temasının anlatılmasının hedeflendiğini ifade eden Yorgancıoğlu, "Astımlı bir hasta için kontrol altında olmak; gündüz astım yakınması bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili ve nefes açıcı ilaçlara gereksinim olmaması ve günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesidir. Dünyada ve ülkemizde bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavi bulunmaktadır." açıklamasında bulundu.

Türkiye'de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1,25'inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabilirken, bu oranın Batı Avrupa'da yüzde 5,3 olduğunu anlatan Yorgancıoğlu şu bilgileri verdi: "Astım hastalarının yüzde 90'ı gündüz yakınma yaşamakta, yüzde 60'ı gece uyanmaktadır. Son bir yılda her dört hastadan biri hastaneye yatmış, yarısı acil başvuruda bulunmuştur. Astımlıların yüzde 80'i günlük yaşamının bu hastalıktan etkilendiğini belirtmekte, ancak yüzde 43 gibi yüksek bir oranı iyimser bir algılama sonucu hastalığının kontrol altında olduğunu düşünmektedir. Erişkinlerde işgücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için, başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, hastane personeli ve eczacıların bilgilendirilmesi önem kazanmaktadır. Türk Toraks Derneği, son yıllarda bu sayılan gruplar için ülkemizin birçok ilinde toplantı düzenlemiş ve her bir grup için ayrı eğitim kitapları ve slayt setleri hazırlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde kurulmuş GARD (Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Küresel Birlik) üyesi olarak da Türk Toraks Derneği, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde hazırladığı programı, 29 Mayıs 2008'te sunarak solunum yolu hastalıklarında yeni bir adım atmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*