Astronotlar uzay yürüyüşü yaptı

Astronotlar uzay yürüyüşü yaptı.13845
  • Giriş : 18.06.2007 / 13:17:00

"Uzay yürüyüşü"nü tamamlayan Amerikalı astronotlar, ISS kendilerine verilen görevi tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dördüncü ve son "Uzay yürüyüşü"nü tamamlayan Amerikalı astronotlar, Atlantis uzay mekiğinin dünyaya güvenle geri dönebilmesi için Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) kendilerine verilen görevi tamamladı.

NASA, bu hafta sonuna kadar dünyaya dönmesi planlanan Atlantis'e, Amerikalı astronotlar tarafından 73 metre uzunluğunda iki solar panelin takıldığını, bilgisayar network kablosu döşendiğini, Global Posizyon Sistem (GPS) anteninin çıkarılarak bir enkaz koruyucunun "Kader Laboratuarı"na yerleştirildiğini belirtti.

Atlantis'in Perşembe günü dünyaya dönmesi planlandığından dolayı, normal görevlerinin bitmesine karşı astronotların uzayda iki gün daha kalarak mekikte tespit edilen dış cephe yüzeyindeki hasarı tamir etmeye çalışacakları öğrenildi.

NASA mühendisleri, mekikteki el kadar açık hasarın Columbia mekiğinin Şubat 2003'te dünyaya geri dönerken düşerek 7 astronotun hayatına mal olan kaza gibi bir tehdide neden olmayacağını açıklamasına karşın, NASA'lı yetkililer dış yüzey hasarının Atlantis'in atmosfere girerken koparak, ısıya karşı mekiği korumasız bırakmasından endişe ediyor.

Beklenmedik 48 saatlik çökmeden sonra, Cuma günü ISS astronotları mekikteki iki ana bilgisayarı tamir ederek yeniden çalıştırmayı başardıklarını ifade eden NASA, Pazar günü normal çalışan bilgisayarların bugün test edilerek dünyaya 350 kilometre daha yaklaştırılacağını belirtti. NASA, her şeyin yolunda gitmesi durumunda Atlantis'in ISS'den Salı günü ayrılacağını açıkladı.

Cumartesi günü ISS mühendislerinden Amerikalı Sunita Williams, dünyanın en uzun ve kesintisiz uzayda kalan kadını olarak tarihe geçerek, 188 gün dört saat yeni rekoru ile Shannon Lucid'in 1996'daki rekorunu kırdı.

Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin eski test pilotu olan ve ABD'nin ilk Körfez savaşında görev alan Williams, uzay yolculuğuna 10 Aralık'ta başlamıştı.

Atlantis'teki diğer astronotlarla birlikte Perşembe günü dünyaya dönecek olan Williams, 29 saat 17 dakika ile astronot Kathryn Thornton'un en çok "uzay yürüyüşü" yapan kadın rekorunu da kırdı.

Williams ayrıca, Nisan ayında yörüngede 4 saat 24 dakika boyunca yürüyen ilk astronot olarak kayıtlara geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious