Astsubaylara kıdem müjdesi

Astsubaylara kıdem müjdesi.8430
  • Giriş : 16.06.2009 / 22:17:00

Yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylar, subaylar gibi yüksek lisans öğrenimi kıdemi alabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda değişiklik yapan kanun teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

Yasaya göre, kendi nam ve hesabına yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylara, subaylar gibi yüksek lisans öğrenimi kıdemi verilecek.

Yasa, subay veya astsubay nasbedildikten (atandıktan) sonra öğrenim, kurs, staj ve sürekli görev nedeniyle yurt dışına gidenler ile Silahlı Kuvvetler hesabına yurt içinde öğrenim yapanların yükümlülüklerini yeniden düzenliyor.

Buna göre, subay veya astsubay nasbediltikten sonra yabancı ülkelere, 6 ay veya daha fazla süreyle öğrenim, staj, kurs, ihtisas, görgü ve bilgilerini artırmak amacıyla gidenlerin yükümlülükleri, masrafların ödenme şekline bakılmaksızın, gidiş ve dönüş tarihleri arasında geçen sürenin 2 katına kadar uzatılacak.

Subay veya astsubay nasbedildikten sonra Silahlı Kuvvetler hesabına yurt içindeki fakülte ve yüksek okullarda, öğrenim veya meslekleriyle ilgili ihtisas yapanların yükümlülükleri, buralarda geçen sürelerin yarısı kadar uzatılacak.

Yurt dışı sürekli göreve atanan subay veya astsubayların yükümlülükleri buralarda geçen süreler kadar uzatılacak; ancak, yaş haddinden veya kadrosuzluktan emekli olabileceklere bu yükümlülük süresi uygulanmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*