Aşure Günü'nde buluşan yabancılardan dostluk mesajı

  • Giriş : 20.01.2008 / 20:42:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 00:12:31

Antalya'da yaşayan yerleşik yabancılar Aşure Günü'nde bir araya gelerek dünyaya dostluk ve barış mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya Kültürler Arası Diyalog Merkezi(AKDİM)'in Kemer Queen Elizabeth Otel'de düzenlediği Aşure Günü'ne bin turist katıldı. AKDİM'in, gemiyi andıran inşası ile Queen Elizabeth Otel'de gerçekleştiği Aşure Bayramı etkinliğinde sahnelenen tiyatro oyunu ile Nuh Tufanı yeniden canlandırıldı.
Kültürler arası diyalogun canlandırıldığı AKDİM'in aşure etkinliği, sembolik olarak aynı anda Almanya ve İsrail'de bir gemide de yapıldı. Üç ülkede Aşure Günü'nü aynı anda kutlayan Müslüman, Hristiyan ve Musevi din adamları ile canlı görüntü ve telefon baglantısı yapıldı. Aşure Günü etkinliklerini 3 yıldır gerçekleştirdiklerini belirten AKDİM Başkanı Erdoğan Çiğdem, dostluk ve sevgi içinde bir arada yaşamanın farklılıklarını zenginlik olarak yaşadıklarını kaydetti. AKDİM'i aynı toplumda yaşayan insanların biribirini yakından tanıması için kurduklarını ifade eden Çiğdem, diyalog merkezinde bütün faaliyetlerinin insan merkezli olduğunu dile getirdi. Aşurenin çeşitli tahılların bir arada pişirilmesiyle meydana geldiğini ifade eden Çiğdem, şöyle konuştu: "Yeryüzünde yaşayan insanlar da aşuredeki tahıllar gibi farklı farklı renktedir. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz. Diyalog merkezimiz dostlarının sadece iyi günlerinde değil, kötü günlerinde de yanlarındadır. Aşuredeki tahıllar gibi bir araya gelir birbirimizi yakından tanırsak yaşadığımız dünya gemisinde barış ve sevgi içinde yaşarız."

Antalya St. Nikolaus Kilisesi Papazı Rainer Korten da İsrail, Almanya ve Türkiye'de bir gemide Aşure Günü için bir araya gelen ilahi din mensuplarının 'geleceğin sevgi ve barış dünyasının' kurucu öncüleri olacağını ifade etti.

Programa AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Dr. Abdurrahman Arıcı, Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç, Rusya Başkonsolosu Mirjanal Husanov, Belçika Büyükelçiliği Müsteşarı Henri Vantieghem katıldı. Etkinlikte koreograf Mehmet ve Ülkü Kaya çifti bir sema gösterisi yaptı. Otel görevlileri programa katılanlara aşure ikram etti. Çeşitli ülkelerden oluşan koro Türkçe şarkılar seslendirilen program yemekle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious