Aşure izdihamı

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Şanlıurfa'da Muharrem ayı münasebetiyle hazırlanan aşureleri almak için birbiriyle yarışan çocuklar izdihama neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şanlıurfa'da Muharrem ayı dolayısıyla 'Aşure Günü' düzenlendi. Eyyüp Peygamber Camii Derneği tarafından Eyyüp Peygamber Camii avlusunda dağıtılan aşureden almak isteyen yaklaşık bin çocuk uzun kuyruklar oluşturdu. Görevliler ve polis çocukları sıraya koyabilmek için çaba gösterirken, izdiham yaşanmaması için sık sık anonslar yapıldı.

Camide okunan Mevlid-i Şerif'in ardından görevliler aşure dağıtımına başladı. Yetişkinler ve çocuklar ayrı yerlerde sıraya girdi. Çocukların sayısı büyüklerden fazla olunca aşure yetmedi. Tabak içerisinde dağıtılan aşureleri birer ikişer almak isteyen bazı çocuklar zor anlar yaşadı. Küçük çocukların girmiş olduğu sırada aşureler tükenince, yüzlerce çocuk bir anda büyükler için dağıtılan aşure dağıtımı sırasına girmek için koşuşturmaya başladı. Büyüklerin yerlerinde sıra kapmak isteyen çocuklar burada da izdihama neden oldu. 2 bin kişilik aşure kısa sürede tükenirken yüzlerce çocuk aşure alamadı.

Şanlıurfa Müftüsü Hıdır Bayrak, vatandaşın aşure gününe büyük ilgi gösterdiğini kaydetti. Bu yıl ilki düzenlenen aşure gününün bundan sonra geleneksel hale getirileceğini belirten Bayrak, organizasyonunu gerçekleşmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious