Aşure kazanı da tasarruf mağduru

Aşure kazanı da tasarruf mağduru.8079
  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Aktar ve kuru yemişçiler, eskiden 40 çeşit malzeme ile hazırlanan aşureye, fiyatı yüksek olan badem, ceviz, Antep fıstığı, fındık gibi pahalı ürünlerin artık konulmadığını belirttiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aktarlar, eskiden vatandaşın kilolarca malzeme alarak kazanlarda pişirdiği aşurenin artık küçük tencerelerde yapılmaya çalışıldığını söylediler.

Aşurenin küçülen kazanı kadar içeriğinin de zenginliğini kaybettiği, badem, ceviz, Antep fıstığı, fındık gibi pahalı ürünlerin artık tercih edilmediği ifade edildi.

Aktar Muhsin Balkan, son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle tasarrufu aşurenin malzemelerinde de bariz şekilde gördüklerini vurgulayarak şunları söyledi:

''Eskiden 40 çeşit malzemenin hepsini alarak kazanlarda aşure yapıp dağıtan vatandaş, artık az ve ucuz malzeme kullanıyor. Fiyatı 15 YTL'nin üzerindeki badem, ceviz, Antep fıstığı ile geçen yıllara göre düşse de yine 10 YTL'nin üstünde satılan fındık, aşure kazanından çıkarıldı. Çünkü, bunların bir avucu bile maliyeti önemli ölçüde artırıyor. Bu ürünlerin yerine görüntü ve tat açısından ikame edici ürünler alınıyor.''

Aşure yapabilmek için fiyatı uygun olan yer fıstığı, nohut, fasulye ve buğday gibi ürünlerin daha çok tercih edildiğini vurgulayan Balkan, ''Aşure ayında satışlarımız normal günlere oranla iki üç katına çıkar. Ancak pahalı ürünlerin alınmaması bizi de ekonomik kayba uğratıyor. Vatandaşlarımız ucuz ürünlerle geleneklerini sürdürmeye çalışıyor'' diye konuştu.

Aşure günü, gelecek hafta Pazartesi günü başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious