Aşure yiyen altın buldu

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Ankaralı esnaf, Muharrem ayı dolayısıyla gerçekleştirdiği aşure dağıtımında Osmanlı'dan gelen ilginç bir geleneği tekrar canlandırdı. Esnaf, dağıttığı aşure tabaklarının içerisine çeyrak altın koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak kendilerini burada bir süpriz bekliyordu. Dağıtılan aşurelerin içinde altın olduğunu duyan vatandaşlar altın sahibi olabilmek için uzun kuyruk oluşturdu. Dağıtılan aşureler içinde altın bulan vatandaşlar sevinçlerini yakınlarıyla paylaştı.

Keçiören Etlik Ticaret Merkezi'nde işyeri bulunan 100 kadar esnaf, 1000 adet aşure ve gül dağıttı. Ancak esnaf aşure dağıtımında ilginç bir yöntem izledi. Daha önceden aşure tabaklarından bazılarına çeyrek altın konuldu. İçinde altınların yer aldığı aşureler bu sırada toplanan vatandaşlara teker teker dağıtıldı.

Tabaklarda altın bulunduğunu duyan vatandaşlar aşure yemeği bir kenara bırakıp aldığı tabağın içinde altın aramaya başladı. Aşuresinde altın çıkan vatandaşlar ise sevincini çevresinde bulunan yakınlarıyla paylaştı.

Aşure dağıtımında esnaf adına konuşan Ali Kurt, Muharrem ayı dolayısıyla böyle bir etkinlik düzenlemeyi esnaf olarak kararlaştırdıklarını, aşurenin içine 5 adet altın koyarak vatandaşlara bir süpriz yaptıklarını dile getirdi. Kurt, vatandaşın talebi üzerine bu geleneği önümüzdeki yıllarda da sürdüreceklerini söyleyerek, aşure dağıtımını daha cazip hale getirmek için bu yöntemi esnaf arkadaşlarıyla birlikte kararlaştırdıklarını söyledi.

Yaklaşık 1000 tabak aşure dağıtılırken talebin fazla olmasından dolayı bazı vatandaşların aşure alamadıkları gözlendi. Aşurenin yanısıra Hz. Muhammed'e olan sevginin bir göstergesi olarak kırmızı güllerde dağıtıldı.

Aşure dağıtımı öncesinde dua okundu.


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Aşure dağıtacak esnaf

Aşureler için toplanan vatandaş

Ali Kurt'un konuşması

Dualar okunması

Aşure kuyruğu

Aşure kuyruğunda bekleyenlerin konuşması

Aşure ve gül dağıtımı

Aşurelerin içinde altın aranması

Aşuresinde altın çıkan vatandaş

Altın sahibi olan vatandaşın konuşması

Sevincini paylaşması

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious