Asya çöktü, borsa diken üstünde

Asya çöktü, borsa diken üstünde.14275
  • Giriş : 22.01.2008 / 15:33:00

ABD'deki ekonomik durgunluk dünya piyasalarını sarsarken, Asya borsaları büyük düşüş yaşıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisinde yaşanan durgunluk (resesyon), Çin ve Japon borsalarında tarihi düşüşlere neden oldu. Turkish Yatırım Genel Müdü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'deki borsalar geçen hafta 2002 yılından bu yana en büyük düşüşünü yaşarken, Japon Nikkei endeksi de 1991'den bu yana en kötü dönemini yaşayarak günü yüzde 5,7 düşüşle tamamladı. Nikkei endeksi 11 Eylül saldırıları sonrası bugün en büyük düşüşünü yaşarken son iki günlük düşüşü yüzde 9,3 oldu.

Son yıllarda dünya ekonomilerini etkileyen Çin borsası da bu durgunluktan payını aldı. Çin'in Şanghay bileşik endeksi günü 354 puan yada yüzde 7,22 düşüşle tamamladı. Bank of China'nın büyük bir zarar açıklayacağı ve Pekin yönetiminin bankaların mortgageden kaynaklanan zararlarını yazmalarını isteyeceği kaydediliyor. ABD'deki tedirginliğin ardından Çinli yatırımcılar borsadaki hisselerini elden çıkarma çabası içinde. Bundan dolayı son iki gündür Çin piyasalarda büyük bir satış baskısı oluştu.

Günlük işlem hacmi yaklaşık 32 milyar dolar olan Çin'in Şanghay ve Shenzen borsalarındaki yaklaşık 1000 stok yüzde 10 düşüş yaşadı.Rusya borsasında da sert düşüş sürüyor

Rusya RTS endeksi dünkü sert düşüşün ardından sabah saatlerinde yeni bir düşüş yaşadı. Yüzde 5,83 düşüş yaşayan Rusya borsası 1,893 puana geriledi. Borsada meydana gelen ani düşüşlere uluslararası piyasalardan gelen olumsuz haberlerin neden olduğu belirtiliyor. Rusya RTS endeksi dün de açılış rakamı olan 2159'dan yüzde 7,38 kayıp yaşayarak 1999 puana gerilemişti.

Dünya ticari dengelerinden gelen olumsuz etkilerin Rusya borsasının ani düşüş yaşamasına neden olduğu belirtiliyor. 2000 puanın az üzerinde yılbaşı tatiline giren RTS endeksi, geçen hafta başında 2340 puana kadar yükselmişti.

Ani düşüşte uluslarası piyasalar kadar yıl başında yüz doları bulan petrol fiyatlarının 86 dolara kadar gerilemesinin de etkili olduğu kaydediliyor. Uluslararası piyasalardaki olumsuz havanın devam etmesi nedeni ile Rus şirketlerinin kaybı önceki gün ortalama yüzde 11'e kadar çıktı. Yüzde 11'le en fazla kayıp Surgutneftegaz'da yaşanırken, Norilsk Nickel yüde 7,7, Lukoil yüzde 7, Sberbank yüzde 7,5 kayıp yaşadı. Gazprom'un kaybı ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşti.

Bugün yerel saatle 12:00 verilerine göre ise petrol ve doğalgaz sektörü ortalama yüzde 5,39, metal sanayi yüzde 5,05, telekominikasyon yüzde 5 ve bankacılık sektörü de yüzde 3,8 kayıp yaşadı. Rusya borsasının bugün de düne yakın bir kayıpla kapanması bekleniyor.'Borsa'da panik satışı var, düşüş bir miktar daha sürebilir'

Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç, borsada panik satışları olduğunu, bunun bir miktar daha sürebileceğini belirtti.

Borsadaki düşüşün sürmesine ilişkin soruları yanıtlayan Kılıç, düşüşün tamamen dünya piyasaları kaynaklı olduğunu söyledi.

Rusya, Hindistan, Almanya, Yunanistan, Fransa, Brezilya, Çin borsalarında dün düşüş yaşandığını hatırlatan Kılıç, ''Düşüşte tek değildik. Bugün bunun devamı yaşanıyor. Asya borsaları da dün düşmeye davam etti. Avrupa borsalarında hala kayıplar yaşanıyor. Uluslararası piyasalardaki satış bir panik havasına dönüştü'' dedi.

Kılıç, aslında rasyonel olarak bakıldığında özellikle Türkiye'deki piyasada bu kadar değer düşüşünü gerektirecek bir neden gözükmediğini kaydetti.

Kılıç, ''Herhalde bir müddet sonra insanlar daha rasyonel düşündüğünde bu sert inişin düzeltmesi gelecektir'' dedi.

-''ÖZELLİKLE BANKACILIK HİSSELERİNDE YABANCI SATIŞLARI GÖZLENİYOR''-

Yabancıların büyük ölçüde likit bir piyasada satış imkanı buldukları hisse senetlerinde satış yaptıklarını ifade eden Kılıç, ''Özellikle bankacılık hisselerinde yabancı satışları gözleniyor. Bunlar da endeksi çok büyük oranda etkileyen hisseler olduğu için endeksin hızlı değer kaybetmesine neden oluyorlar'' diye konuştu.

-DOMİNO TAŞI ETKİSİ...-

Dünkü dünya borsalarında yaşanan düşüşü domino taşı etkisine benzeten Kılıç, bunun bir kriz ortamı yaratacağını düşünmediğini belirtti.

Berra Kılıç, ''Bu finansal piyasalardaki stres. Ertelenen satışlar, aynı anda geldi. Ama Türkiye ekonomisi, Türkiye bankacılık sisteminin sağlıklı yapısı, tutsata (mortgage) ilişkin sorunlar olmaması gibi bizi dünyadan ayıran olumlu etkilerimiz var. Bunun bir ekonomik krize dönüşeceğini düşünmüyorum. Finansal piyasalardaki bir dalgalanma'' şeklinde konuştu.

Kılıç, şu anda kontrolsüz bir satış olduğunu, şirket değerlerinin pek çoğunun hak etmediği noktalara doğru gittiğini, panik satışı olduğunu ve bunun bir miktar daha sürebileceğini kaydetti.Tel Aviv borsası güne sert kayıpla başladı

Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası, dünya genelindeki ve diğer borsalardaki gelişmeler paralelinde, güne sert düşüşlerle başladı.

Tel Aviv 100 endeksi, günün ilk seansının ortalarında yüzde 3,8 düştü. Tel Aviv 25 endeksinde kayıp yüzde 3,5, Tel-Tech endeksinde ise yüzde 3,7 oldu.

Kayıplar, gayrimenkul endeksinde de kendini gösterdi ve endeks yüzde 5 oranında düşüş yaşadı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious