Asya Irak'ı konuşacak!

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, hafta sonunda önce Pakistan'a ardından da Türk kalıcı yardımlarını yerinde görüp, ilişkileri geliştirmek üzere Afganistan'a gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün 24-25 Şubat'ta Pakistan'a gideceği açıklandı. Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Bakan Gül 25 Şubat'ta Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Ortadoğu'daki gelişmelerin tartışılacağı uluslararası bir toplantıya katılacak. Türkiye ile Pakistan'ın yanı sıra toplantıya Mısır, Endonezya, Ürdün ve Suudi Arabistan'dan bazıları, dışişleri bakanı düzeyinde olmak üzere temsilcilerin katılması öngörülüyor. Ayrıca toplantıya İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da katılması bekleniyor.

Düzenlenecek olan uluslararası toplantıda, özellikle Irak'taki sorunlar, bu sorunların komşularına ve orta doğudaki diğer ülkelere etkilerinin tartışılacağı öğrenildi. Görüşmelerde Filistinli grupların kendi aralarındaki Mekke Anlaşması ve Filistin'in geleceği gibi konuların yanında, Afganistan'daki gelişmelerin masaya yatırılacağı ve çözüm önerilerinin tartışılması bekleniyor. Gül, konferansın yanı sıra Pakistanlı yetkililerle de bir araya geleceği ifade ediliyor.

Bakan Gül Pakistan temaslarının ardından 26-27 Şubatta da Afganistan'a gececek. Dışişleri Bakanı Gül Afganistan gezisi kapsamında, Afgan yetkililerle biraraya gelmesi, çeşitli görüşmelerde bulunması ve Türkiye'nin Afganistan'ın Vardak vilayetinde kurduğu Bölgesel İmar Ekibi'ni ziyaret etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious