Asya kıtası sallanıyor!

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Büyük Okyanus'ta şiddetli depremin yol açtığı tsunami felaketinde Solomon Adaları'nda hayatını kaybedenlerin sayısının 28'e yükseldiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, 200 adadan oluşan ve yaklaşık 552 bin nüfusu bulunan Solomon'daki felaketten kurtulmayı başaranların yiyecek ve su arayışına girdiğini ve can kaybının artmasından endişe duyulduğunu belirtti.

Depremden dakikalar sonra büyük bir dalga duvarının yerle bir ettiği felaket bölgesinin helikopterden çekilen ilk görüntüleri televizyonda yayımlandı.Hükümet, güçlü artçı depremlere rağmen, önceki günden bu yana uygulanan tsunami uyarısını kaldırdı.

Bu arada, komşu Papua Yeni Gine'de de 5 kişinin öldüğü bildirildi, ancak bu bilgi bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. Ulusal Felaket Yönetimi yetkilileri, Avustralya televizyonuna yaptıkları açıklamada, ilk belirlemelere göre yüzlerce evin hasar gördüğünü ve yaklaşık 5 bin kişinin etkilendiğini bildirdi.

Büyük Okyanus'ta dün sabah denizin 40 kilometre altında meydana gelen depremin Richter ölçeğine göre 8.1 büyüklüğünde olduğu belirtildi.

ASYA KITASI SALLANMAYA DEVAM EDİYOR

Asya'da Hindistan, Pakistan ve Afganistan'ın da içinde bulunduğu geniş bir bölgede şiddetli yer sarsıntıları hissedildi. Pakistan Meteoroloji Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre Hindukuş Dağları'nda meydana gelen en son deprem bölgede paniğe sebep oldu.

ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezi'ne göre Afganistan'ın başkenti Kabil'in 260 kilometre kuzey doğusunda meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin can ve mal kaybına yol açıp açmadığı bilinmiyor.

Yer sarsıntıları Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi, Afganistan'ın başkenti Kabil ve Pakistan'ın bir kısmında da hissedildi. Nüfus yoğunluğunun bulunmadığı kuzey batı Pakistan dünyanın zirvesi olarak biliniyor. Bölgeden gelen ilk haberler iletişim hatlarında ağır tahribatın olduğu yönünde. Yetkililer can ve mal kaybı konusunda herhangi bir açıklama yapmanın erken olduğunu bildirdi. Keşmir'de meydana gelen güçlü yer sarsıntıları telefon ve elektrik iletişiminin kesilmesine, halkın sokaklara çıkmasına sebep oldu.

Büyük Okyanus'un güneyindeki Solomon Adaları açıklarında dün Richter ölçeğine göre 7.8 şiddetinde deprem meydana gelmiş, oluşan 5-10 metre yüksekliğindeki tsunami dalgaları 20 kişinin ölmesine, 13 köyün haritadan silinmesine yol açmıştı. 2005 yılında Pakistan'ın kuzeyinde meydana gelen deprem sonucu 73 bin kişi hayatını kaybetmişti. 2004 Hint Okyanusu'nda meydana gelen 9 şiddetindeki depremin ardından meydana gelen ve 13 ülkeyi vuran tsunami felaketinin yaraları ise hala sarılmaya devam ediyor.

Asya'da son 40 yılın depremi olarak gösterilen bu olay nedeniyle 150 binden fazla insan hayatını kaybetmişti. Uzmanlar Asya'da meydana gelen şiddetli depremler nedeniyle günlerin 3 mikrosaniye kısaldığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious