Asya Kupası Irak'ın oldu

Asya Kupası Irak'ın oldu.8994
  • Giriş : 29.07.2007 / 21:46:00

Irak Milli Takımı, 2007 Asya Kupası finalinde Suudi Arabistan'ı 1-0 yenerek kupayı müzesine götürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saddam Hüseyin döneminde yenildikleri maçlardan sonra futbolcuları falakaya yatırılan, sıcak asfalt üzerinde yürütülen Irak Milli Takımı, 2007 Asya Kupası finalinde Suudi Arabistan'ı 1-0 yenerek kupayı müzesine götürdü.

Bölünmenin eşiğinde bir ülkeyi bir arada tutan en önemli dinamiklerden biri olan futbolda Irak'ın bu başarısını halk silahların gölgesinde kutladı.

Endonezya'nın başkenti Jakarta'da, Gelora Bung Karno Stadı'nda Irak ile Suudi Arabistan arasında oynanan maçın tek golünü 71. dakikada Younis Mahmoud kaydetti. Sürpriz bir şekilde finale kadar yükselen Irak milli takımı maçtan sonra büyük mutluluk yaşadı. Brezilyalı antrenör Jorvan Vieira, "Bombalar bizi üzüyor. Şampiyonluk için oynayacağız" demişti. Vieira ülkede ki kutlamaların barışçıl bir havada geçmesini diledi. Irak finale yükseldiğinde havaya sıkılan kurşunlardan 3 kişi ölmüştü.
Turnuvanın favorilerinden olan Suudi Arabistan ise rakibine mağlup olarak turnuvada 2. oldu. Dün oynanan 3.'lük 4.'lük maçında ise Güney Kore penaltılar sonunda Japonya'yı yenip Asya Kupası'nda 3. olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious