Asya ve Avrupa'yı birleştirecek tüp geçit projesi

Asya ve Avrupa'yı birleştirecek tüp geçit projesi.13389
  • Giriş : 28.06.2008 / 22:43:00
  • Güncelleme : 28.06.2008 / 22:19:52

Sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği tüp tünelin ihalesi 30 Haziran Pazartesi gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğünce yap-işlet-devret modeli ile yapılacak Karayolu Boğaz Tüp Tünel Geçişi Projesi ihalesinin geçen yıl yapılması planlanmıştı.

Ulaştırma Bakanlığının en büyük projelerinden birisi olan ve denizin altından iki kıtayı birleştirecek karayolu tünelinin ihalesi, firmaların jeoteknik çalışmalarının uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi ve daha rekabetçi bir ortamın sağlanması amacıyla ihale 6 kez ertelenmişti.

Ulaştırma Bakanlığı, ilk ertelemede, şartname satın alan firmalara birer zeyilname göndererek, projenin kapsamına bazı uzantılı yollar ile kavşakların da dahil edildiğini bildirmişti.

Bakanlık, ayrıca projenin kapsamının genişletilmesi nedeniyle daha önce tek yön için 3, çift yönlü ise 6 dolar olarak belirlenen tünelden geçiş ücretlerini de maksimum tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirlemişti.

-İŞLETME SÜRESİ YARIŞTIRILACAK-

İhale şartnamesine göre, katılımcı firmaların son 10 yılda sözleşme bedeli en az 250 milyon dolar olan yol, otoyol, demiryolu, metro ve hafif raylı sistem işlerini gerçekleştirmiş ya da son 3 yılda yaptığı işlerin ortalamasının 250 milyon doları bulması gerekiyor. Tünel yapımı esas olduğu için firmaların toplam 3 kilometre tünel yapımını üstlenmiş olmaları da gerekiyor.

İhale, fizibilite, yatırım ve işletme süresi yönünden en iyi teklifi sunan firmaya verilecek. Projenin, işe başlanılmasından itibaren 3 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Projenin ihalesiyle ulusal ve uluslararası çok sayıda firma ilgileniyor.

-TÜNELİN ÖZELLİKLERİ-

Proje, Avrupa yakasında, Florya-Sirkeci Sahil Yolu'nun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkinden başlayarak, Anadolu tarafında Ankara Devlet

Yolu'nun Göztepe Kavşağı mevkinde bitecek. Boğaz'ın altından geçen tünel iki katlı ve ikişer şeritli olacak. Katlardan birisi giden araçlara, diğeri ise gelen araçlara ayrılacak. Sadece hafif araçlar tünelden geçiş yapabilecek. Ağır vasıtalar tüneli kullanamayacak.

Proje, denizin altından geçen yaklaşık 3,3 kilometrelik bölümü ile her iki yakadaki mevcut yollara bağlanacak 2,1 kilometrelik bölümü delme tünel olmak üzere toplam 5,4 kilometre uzunluğunda tünelden oluşacak. Proje kapsamında, ayrıca Avrupa ve Anadolu tarafında havalandırma şaftları, Avrupa yakasında ücret toplama gişeleri, tünel işletme binası inşa edilecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious