Asya'da ekonomik büyüme yavaşlayacak

Asya'da ekonomik büyüme yavaşlayacak.9348
  • Giriş : 27.03.2008 / 14:08:00
  • Güncelleme : 27.03.2008 / 14:10:05

Asya'nın ekonomik büyümesinin bu yıl, ABD'deki kredi krizinin Asya ülkelerinin ihraç mallarına talebi olumsuz etkilemesi nedeniyle yavaşlayacağı, ancak Çin ve Hindistan'daki ekonomik büyümenin, bölgenin önemli bir ekonomik durgunluğa girmesine set çekeceğ

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu'nun hazırladığı rapora göre, bölge ayrıca gıda fiyatlarında ciddi artışlarla karşı karşıya bulunuyor ve hükümetlerin, yoksulları bu tür şoklardan korumak için daha fazla önlem alması gerekiyor.

Komisyonda görevli ekonomist Shuvojit Banerjee, Çin'in Başkenti Pekin'de düzenlenen basın toplantısında, gelecek yıl en önemli sorunun hızla yükselen gıda fiyatları olacağını söyledi. Banerjee, bioyakıta ilginin durdurulamaz olması nedeniyle, bölgenin yüksek gıda fiyatları yüzünden uzun süreli enflasyona hazırlıklı olması gerektiğine dikkati çekti.

Raporda, bölgede fiyatların, bioyakıt yapmak için şeker kamışı gibi gıda ürünlerine olan talebin artması nedeniyle yükseldiğine işaret edilerek, artan gıda maliyetlerinin, ailelerin gelirinin büyük bölümünü gıda tüketimine harcadığı için yoksulları yüksek petrol fiyatlarından daha fazla etkilediği belirtildi.

Bölgede yoksulların gıda maliyetlerinde bir yükselişle karşı karşıya olduğu vurgulanan raporda, Asya ülkelerinin sosyal yardımlar ve sağlık hizmetlerini artırarak, yoksulları korumak için daha fazla çaba göstermesi gerektiği ifade edildi.

Asya ülkelerinde hükümetlerin vurdum duymazlığının yüz milyonlarca insanın yoksulluk içinde yaşamasına katkıda bulunduğu, Asya'da tarımda verimliliğin artması için daha fazla gayrete ihtiyaç bulunduğu işaret edilen raporda, tarımda istihdam edilenlerin sayısının Asya'da çalışan nüfusun yüzde 60'ını oluşturduğu kaydedildi.

-ABD EKONOMİSİNDEKİ YAVAŞLAMA BÖLGEYİ ETKİLEYECEK-

ABD'de, yüksek riskli tutsat (mortgage) kredilerinin geri dönüşünde çıkan sorunlardan kaynaklanan kredi krizinin tam etkisinin halen görüldüğünü söyleyen Banerjee, ''ABD ekonomisinde önemli bir yavaşlamayı ve daha fazla mali kargaşayı göz ardı edemeyiz'' dedi.

Komisyonun raporunda, Gürcistan'dan Japonya'ya uzanan bölgede geçen yıl 8,2 olan ekonomik büyümenin yüzde 7,7, Çin gibi ülkelerde fiyat artışlarının yüksek olacağı beklentisine rağmen, geçen yıl yüzde 5,1 olan enflasyonun yüzde 4,6'ya inmesi gerektiği vurgulandı.

''Bölgenin büyümede lokomotif ülkeleri Çin ve Hindistan'ın sağlam adımlarla büyüyeceği beklentisi, bölgenin kalanını destekleyecek'' diyen Banerjee, bölgenin, özellikle yüksek teknoloji ürünleri ihraç eden Güney Kore ve Tayvan gibi ülkelerin, ABD ekonomisin yavaşlamasından ve ABD Dolarının Asya para birimleri karşısında değerinin düşük olmasından çok fazla etkileneceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious