Asya'da şeker hastalığı salgını

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Şeker hastalığının en bilinen türünün, Asya'da salgın haline geldiği ve Batı'dakilerden daha genç kişilerde görüldüğü bildirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Koreli bilim adamlarının yaptığı araştırmada, 2. tip şeker hastalığına yakalanan kişilerin, hastalığın komplikasyonlardan daha uzun süre zarar göreceği, diğer bölgelerdeki insanlardan daha az yaşayacakları ve bu salgının Asya'da sağlık sistemlerini olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuldu.

Lancet dergisinin son sayısında yayımlanan araştırmada, "2. tip şeker hastalığının Asya'daki artışı, dünyanın diğer bölgelerinde bildirilenden farklı; daha kısa sürede, daha genç yaştakilerde ve çok daha düşük beden kitle endeksi olan kişilerde gelişti" ifadesi kullanıldı.

Bilim adamları, hastalığın bu duruma gelmesini hızla değişen davranış biçimlerine bağlayarak, hazır yiyecek türü besinler ve hareketsiz yaşamını buna örnek gösterdiler.

Araştırma kapsamında, Asya ülkelerine şeker hastalığıyla mücadelede açık eylem planları uygulamaları çağrısında bulunuldu.

Uluslararası Şeker Hastalığı Vakfına göre, dünyada 2025 yılına kadar 333 milyon kişi şeker hastası olacak. Dünyada şu anki şeker hastası sayısı 194 milyon. Çin ve Hindistan'da 2025 yılında 20'şer milyon kişinin bu hastalıkla mücadele ediyor olacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious