Asya'dan Avrupa'ya içme suyu taşınacak

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Büyük Melen Çayı'nın suyu 5551 metre uzunluğunda ve 4 metre çapında bir tünel yardımı ile Asya kıtasından Avrupa kıtasına taşınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'un su sorununu çözmek üzere hayata geçirilecek olan "Melen İçme Suyu Projesi Boğaziçi Geçiş Tüneli"nin temel atma töreni, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Projenin tamamlanması halinde, İstanbul'a 180 kilometre uzaklıktaki Büyük Melen Çayı'nın suyu 5551 metre uzunluğunda ve 4 metre çapında bir tünel yardımı ile Asya kıtasından Avrupa kıtasına taşınacak.

Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilen 5'inci Dünya Su Forumu Başlangıç Toplantıları sırasında gerçekleştirilen temel atma töreninde, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Enerji Bakanı Güler'in yanısıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu ve Dünya Su Konseyi Başkanı Löic Fauchon da hazır bulundu. Sinevizyon yardımı ile Beykoz Belediyesi'ne canlı bağlantı yapılan törende, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül'ün projeye start vermesi alkışlarla kutlandı.

TBMM Başkanı Arınç, törende yaptığı konuşmada, "Kıtalararası kurulan bu su köprüsü ile, İstanbul'da 3 milyon vatandaşımızın su ihtiyacı karşılanacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious