Asya'nın en zengin kadını öldü

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Nina Wang 70 yaşında hayata veda etti, dudak uçuklatan servet bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kişisel asistanı Ringo Wong, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada iş kadını, emlak kraliçesi ve modacı olan Wang'ın, bir süredir kanser hastalığı ile mücadele ettiğini fakat bunun hiçbir zaman resmi olarak açıklanmadığını belirtti.

Wang, kayıp eşinin yargı kararıyla ölmüş kabul edilmesinin ardından 2005 yılında 4.7 katrilyonluk servete sahip olmuştu. Rengârenk giysileri ve sıradışı saç modelleriyle ünlü olan Wang, sekiz yıl süren hukuk mücadelesinin ardından eşinin emlak imparatorluğu Chinachem Holding'in yeni patronu olmuştu.

Wang'ın eşi Teddy Wang, 16 yıl önce kaçırılmış, 60 milyon dolar fidye ödenmesine rağmen bir daha geri dönmemişti. Cesedi bulunamayan Teddy Wang, dokuz yıl sonra resmen ölü ilan edilmişti. Nina Wang, eşinin kaybolmadan bir ay önce yazdığını söylediği el yazısı mektuba dayanarak şirketlerin yönetimini almış ve Hong Kong'un emlak kraliçesi olmuştu. Yerel gazetedeki haberde ise eşinin sadakatsizliğinden şüphelenen Teddy Wang'ın1968'te bir vasiyet düzenleyerek eşine beş kuruş bırakmayacağını belirttiği öne sürüldü.

Nina Wang, kayınpederinin oğlunun servetinden pay almak için açtığı davada önce sahte vasiyet düzenlemekten suçlu bulunmuş, temyiz mahkemesinde ise delil yetersizliğinden aklanmıştı.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth'ten beş kat zengin olan Nina Wang, ayda sadece 400 dolar harcıyordu. 3.1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 118. kişisi olan Wang, Chinachem'le birlikte mal varlığını 3.5 milyar dolara (4.7 katrilyon lira) çıkarmıştı. 400 şirketi ve 200 iş merkezi daha olan Wang, 50 korumayla dolaşıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious