Asya'nın en zengininden 'ilginç vasiyet'

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Asya'nın en zengin kadını Nina Wang, yaşamıyla olduğu kadar ölümüyle de tartışılacağa benziyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çünkü 4.2 milyar dolarlık serveti için bıraktığı vasiyet ortalığı karıştırdı.

69 yaşındaki Wang, 3 Nisan'da kansere yenik düştü. 4.2 milyar dolarlık serveti ile Asya'nın en zengin kadını olan Wang, geride 2 ayrı vasiyet bırakınca ortalığı allak bullak etti. Özellikle de ailesi büyük şokta. Çünkü her iki vasiyette de isimleri geçmiyor.

Birinci vasiyet hayır kurumuna

Çin medyasında yer alan haberlere göre vasiyetlerden 2002 tarihli olan ilkinde Wang tüm servetini, kendi şirketine bağlı bir hayır kurumuna bıraktı ve 'Çin'in Nobel ödüllerini kurmalarını' istedi.

İkinci vasiyet medyuma

Ancak avukatı bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, Nina Wang'ın 2006'da bir vasiyet daha yaptığını ve mirasını pek tanınmayan bir işadamına bıraktığını açıkladı.

Yerel medya 48 yaşındaki Çan Çun-çuen adlı bu sözde işadamının 'bir feng shui danışmanı' olarak tanımlıyor. Feng shui, kişinin etrafındaki objelerin yerlerini değiştirerek doğanın enerjisini kanalize edebileceğine, böylece şans ve sağlığını koruyabileceğine olan inanç.

Özellikle Nina Wang'ın yaşadığı Hong Kong'da son derece popüler olduğu, feng shui ustalarının insanlar üzerinde büyük nüfuz sahibi olduğu biliniyor.

Ancak Wang'ın avukatı, Çan Çun-çuen'in milyarder iş kadınının feng shui danışmanı olduğu için değil, kişisel ve iş felsefesini anladığı için seçildiğini belirtti.

Avukata göre evli ve üç çocuk babası olan Çan eskiden çok vakit ayırdığı feng shui'yi artık bir hobi olarak yürütüyor; asıl mesleğiyse emlakçılık.

Bu arada çocuğu olmayan Wang'ın kardeşlerinin, vakıf adına mahkemelere başvuruda bulunduğu haberleri geliyor.

Roman gibi hayat

Nina Wang da servetini uzun süren bir hukuki mücadele sonunda kurtarmıştı. 1990 yılında kocası Teddy kaçırılmış; 33 milyon dolar fidye ödenmesine rağmen bir daha haber alınamamıştı.

1999 yılında Teddy Wang ölü ilan edildi. Teddy Wang'ın babası, oğlunun kaçırılmasından bir ay önce yazdığı bir vasiyetnameyle bütün servetini karısına bırakmasını şüpheli bularak vasiyete itiraz etti.

Hong Kong'da sekiz yıl süren davada önce bir mahkeme vasiyetnamenin kısmen sahte olduğuna karar verdi; ancak Nina Wang 2005 yılında, temyizde davayı kazandı.

İmparatorluk yapıp, cimrilikle ün saldı

Bu arada kocasından devraldığı şirketi bir emlak imparatorluğuna dönüştüren Wang, özel hayatında da ikiye ayırıp ördüğü saçları, rengarenk kıyafetleri, neşeli karakteriyle ilgi topladı.

Eli sıkılığıyla övünen Nina Wang bir keresinde ayda her türlü alışverişine yalnızca 380 Amerikan doları harcadığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious