At arabası mazi oldu

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

11 yaşından beri at arabası yapan Ahmet Büken (57), son yıllarda traktörün yaygınlaşmasıyla durma noktasına gelen mesleğini yaşatmak için minyatür araba ve maket at yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Araba ustası, geçen aralık ayında da hiç maket at ve araba satamadığını ifade ediyor.
Havran'da 40 yıl önce meşe, kayın, çam ve ceviz ağaçlarından at arabası, kağnı, kuş yuvası yapan 30'un üzerinde usta bulunduğunu hatırlatan Ahmet Büken, ilkokul 4. sınıftayken tatilde bu meslekle tanıştığını kaydediyor. Önceleri yaz tatilinde çalışan Büken, zamanla okul çıkışından sonra da işyerine geldiğini dile getiriyor. Şerafettin Ustaoğlu ve Aziz Kurşun gibi ustaların yanında yetişen Büken, 40 yıl önce demir ve tahtadan araba yapan 30'dan fazla usta olduğunu, şu anda ise sadece kendisinin kaldığını anlatıyor. Büken, "Traktörlerin kullanılmasıyla atla çiftçilik yapanlar neredeyse bitti. Şimdi benden başka araba yapan yok. Ben de minyatürlerini yaparak satıyordum. O da Marmara depreminden sonra ekonominin küçülmesiyle durdu." diyor.

Ahmet Büken, oğlu Ceyhun'un kendisine yardım ettiğini belirterek, "Orta 2. sınıfta okulu bıraktı. Keşke okusaydı. Okumadığı için yanımda çalışıyor." diye konuşuyor. Maket at arabalarını başta oteller ve belediyeler olmak üzere dekor amaçlı alan yerlere sattıklarını belirten Büken, minyatür arabaları bazı kişilerin ABD ve Avrupa'ya götürdüğünü kaydediyor. Büken, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi ve bürokrata da araba gönderdiğini söylüyor. 10 yıl öncesine kadar yanında üç ile beş kişi çalıştırdığını dile getiren Büken, şu anda iş olmadığı için makinelerinin bir tanesinin kullanılmadığını ve kendisinin de iş yapmadığını anlatıyor. Şu anda para kazanamadığını dile getiren Büken, evine ve işyerine kira vermediğini ve Bağ-Kur'dan emekli olduğunu hatırlatıyor. Büken, emekli maaşı yanında zeytincilik yaparak geçimini sağlamaya çalıştığını aktarıyor.

Kayın, çam, meşe ve ceviz ağaçlarından araba yapıldığını hatırlatan Ahmet Büken, bir ağacın kullanılabilmesi için en az bir yıl, normal olarak iki yıl beklenmesi gerektiğini vurguluyor. Bir maket at yapabilmek için bir ay uğraşmak gerektiğini belirten Büken, at arabasını ise bir kişinin bir haftada yapabileceğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious